fbpx

Nová robotická tvár so živou kožou sa dokáže usmievať „ako človek“

Reklama
Umelá koža na 3D robotovi a úsmev vytvorený 2D robotom s tvárou pokrytou živou ľudskou kožou. Zdroj: Reprofoto/Independent.co.uk

Japonskí vedci najnovšie predstavili novinku. Robota s kožou, ktorá sa dokáže sama zahojiť. Vedci teraz dúfajú, že pridajú vlastnosti ako vrásky a potné žľazy, informuje portál independent.co.uk.

Vedci v Japonsku naštepili živú ľudskú kožu na tvár humanoidného robota v snahe dať strojom realistickejší vzhľad.

Tím z Tokijskej univerzity dosiahol aby sa robot usmieval tak, že pripevnil upravené kožné tkanivo na komplexný tvar jeho hlavy.

Podľa vedcov by tento výskum mohol ohlásiť novú éru humanoidných robotov s vylepšenými schopnosťami vnímania a schopnosťou samoliečenia v prípade zranenia.

„Živá koža môže priniesť množstvo nových schopností robotom,“ povedal Shoji Takeuchi, profesor na Tokijskej univerzite, ktorý viedol výskum.

„Samoliečenie je veľká vec – niektoré chemické materiály môžu byť vyrobené tak, aby sa liečili samy, ale vyžadujú si spúšťače ako teplo, tlak alebo iné signály a tiež sa nemnožia ako bunky. Biologická koža opravuje drobné poranenia rovnako ako naša – môžu ku nej byť pridané nervy a iné kožné orgány na využitie vo vnímaní.“

Profesor Takeuchi a jeho tím urobili špeciálne perforácie v tvári robota, aby napodobnili štruktúry kožných väzov, čo im umožnilo manipulovať s jeho črtami na vytvorenie výrazov.

Vedci teraz dúfajú, že vyvinú živú kožu, aby humanoidné roboty boli ešte realistickejšie nielen vo vzhľade, ale aj v funkciách. Budúce verzie by mohli obsahovať vlastnosti ako vrásky, póry, krvné cievy, tuk a potné žľazy.

„Pohyb je kľúčovým faktorom, nielen materiál, takže ďalšou dôležitou výzvou je vytváranie ľudských výrazov začlenením sofistikovaných aktuátorov alebo svalov do robota,“ povedal profesor Takeuchi.

„Vytváranie robotov, ktoré sa dokážu samy liečiť, presnejšie vnímať svoje prostredie a vykonávať úlohy s ľudskou zručnosťou, je neuveriteľne motivujúce.“

Predchádzajúci výskum robotickej kože už viedol k vývoju umelej kože, ktorá má viac vnímacích vlastností ako ľudská koža, ako napríklad schopnosť detekovať znečistenie v rieke alebo stopy výbušnín na opustenej batožine.

Článok podrobne opisujúci najnovší výskum s názvom „Perforation-type anchors inspired by skin ligament for the robotic face covered with living skin“ bol publikovaný v časopise Cell Reports Physical Science 25. júna.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie