„Vieme, že množstvo a zloženie lipidov sa u pacientov s rakovinou pankreasu líši. Štúdia, ktorá teraz prebieha, ukáže, či bude test schopný odhaliť zmeny lipidov z krvi u rizikových osôb, ktoré sa cítia zdravé, ale v ich tele sa už niečo deje,“ vysvetľuje profesor Urban.
Ak sa test ukáže ako účinný, pôjde o významný prelom v liečbe rakoviny pankreasu.
„V súčasnosti nemáme veľa možností, ako nájsť ľudí, ktorí sú ohrození týmto ochorením. A kvôli finančným, kapacitným a medicínskym obmedzeniam nemôžeme robiť špecializované preventívne testy pre všetkých. Ale s odberom krvi je to iné. Už desaťročia túžime po tom, aby sme mohli ochorenie odhaliť včas – najmä pri tomto ochorení je to absolútne kľúčové,“ hovorí docent Jan Trna, prednosta Gastroenterologického oddelenia Masarykovho onkologického ústavu.
Rizikové skupiny pacientov
Predrakovinové zmeny alebo rakovinu v ranom štádiu teraz dokáže odhaliť program včasného záchytu rakoviny pankreasu. Skríningový program je v súčasnosti určený len pre ľudí, u ktorých je celoživotné riziko tohto typu rakoviny vyššie ako päť percent.
„V novozriadených centrách vysokošpecializovanej starostlivosti pre digestívnu endoskopiu, medzi ktoré patrí aj naše pracovisko, sa rizikovým ľuďom pravidelne vyšetruje pankreas magnetickou rezonanciou a endoskopickou ultrasonografiou,“ hovorí docent Ilja Tachecí, predseda ČGS a prednosta II. internej gastroenterologickej kliniky Lekárskej fakulty UK v Hradci Králové.
Medzi rizikové osoby patria tí, ktorí majú dedičnú formu chronickej pankreatitídy alebo majú dvoch a viac priamych príbuzných s rakovinou pankreasu. Ohrození sú však aj nositelia niektorých genetických mutácií – napríklad mutácií v génoch BRCA1 a BRCA2, ktoré spôsobujú aj rakovinu prsníka a vaječníkov.
Nákladná diagnostika
„Rizikoví ľudia k nám chodia na pravidelné kontroly raz ročne. V rámci tejto štúdie im s ich informovaným súhlasom odoberáme aj krv, ktorú potom vo forme plazmy posielame do laboratória Lipidica,“ dodáva profesor Urban.
V rámci štúdie sa teda skúma krv rizikových jedincov, ktorí sú ešte zdraví, ako aj tých, ktorí už majú nádor, ale len malý, t. j. operovateľný.
„Existujúce diagnostické metódy sú síce veľmi účinné, ale zároveň sú drahé a pre pacienta nepríjemné; test založený na bežnom odbere krvi bude pre klinickú prax veľkým prínosom. Náš lipidomický test LDPC je založený na patentovo chránenej metodike a spája poznatky z analytickej chémie, biostatistiky a ďalších odborov,“ dodáva Karolína Kašparová, generálna riaditeľka spoločnosti Lipidica.