Bez nich by elektronické zariadenia jednoducho nefungovali. Vedci zatiaľ neobjavili adekvátnu náhradu, a tak zostávame pri používaní Li-Ion batérií. Avšak sa im podarilo dôjsť k zaujímavému zisteniu.
Sú súčasťou mnohých zariadení. Hovoríme o lítiových batériách, bez ktorých by spotrebná elektronika jednoducho nefungovala. Či už ide o hodinky, mobily, automobily, alebo rôzne kuchynské spotrebiče.
Výskumníkom sa zatiaľ stále nepodarilo nájsť ideálneho nástupcu, ktorý by splnil prísne kritériá pre bezpečnosť, udržateľnosť či výrobné náklady. Znamená to, že takzvané Li-Ion batérie nenašli premožiteľa pre elektronické zariadenia.
Veľké očakávania od štúdie
Novinka je ale dobrou správou, ktorá výrazne zlepší ich výkon a životnosť, píše Pravda. Všetko závisí od prvého nabitia.
Vedci zo Standford Battery Center v Kalifornii spolu s tímami z Toyota Research Institute a Massechusetts Institute of Technology prišli na to, že pokiaľ lítiovú batériu nabijeme po prvýkrát s nezvyčajne vysokým prúdom, ovplyvní to jej výkon veľmi pozitívne.
Životnosť nabitých batérií týmto spôsobom sa zvýšila údajne až o 50 percent, navyše prvé nabitie zabralo len 20 minút v porovnaní s bežne odporúčanými desiatimi hodinami. V rámci výskumu objavili aj zmeny v elektródach batérie, ktoré umožňujú navýšenie životnosti a výkonu batérií.
“Táto štúdia prináša veľmi veľké očakávania. Výroba batérií je totiž mimoriadne cenovo, energeticky a časovo náročná. Začatie výroby nového typu batérie trvá dlho a je ťažké optimalizovať výrobný proces, keďže doň vstupuje priveľa faktorov,” uviedol Steven Torrisi z Toyota Research Institute, ktorý sa na výskume podieľal.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)