Slovenská štátna hymna sa dočkala nových verzií, ktoré zverejnil skladateľ Oskar Rózsa na svojom osobnom YouTube kanáli. Po kritike, ktorá sa objavila po jej novoročnej premiére, Rózsa reagoval uverejnením dvoch ďalších verzií.
Jedna z nich, kratšia o sedem sekúnd, bola označená za alternatívnu, pričom autor naznačil, že by sa hodila skôr na športové podujatia a neformálne príležitosti. Informuje portál TA3.
Vypočujte si ju:
Oskar Rózsa zverejnil i ďalšiu verziu štátnej hymny, označenú ako „viac spevu“.
V tejto verzii je zbor hlasnejší, aby bol text lepšie zrozumiteľný. Kritiku na pôvodnú verziu doplnil aj Tomáš Ondřej Pilař, ktorý tvrdí, že táto hymna bola zle inštrumentovaná. Na druhú stranu, Igor Matovič kritizuje experimentovanie s rôznymi verziami hymny, pýtajúc sa, či bude mať každá verzia inú verziu pre víťazstvá alebo prehry.
„Skúšajú nejaké nové verzie. Verziu pre futbal, pre hokej, čo nám šibe? Potom budeme mať inú verziu keď vyhráme, keď prehráme,“ povedal Igor Matovič.
Zora Jaurová kritizovala vznik novej verzie hymny, označujúc proces za nevhodný. Ministerstvo kultúry sa nevyjadrilo k tomu, prečo verzie nezverejnilo samo, a tiež neuviedlo, ktorá verzia je oficiálna.
Podľa stanoviska ministerstva sa všetky verzie úpravy hymny čoskoro zverejnia na oficiálnych stránkach, kde budú k dispozícii na bezplatné stiahnutie.
Ktorú verziu budú hrať v školách?
Minister školstva Tomáš Drucker uviedol, že usmernenie týkajúce sa používania hymny patrí pod ministerstvo vnútra. O otázke, či je bežné mať viacero verzií hymny, odborník Tomáš Pilař odpovedal, že je to bežné, ale upozornil na problém, že verzia hymny vznikla na podnet ministerstva kultúry, pričom z profesionálneho hľadiska má veľké nedostatky.
Hymna sa nedá stiahnuť. Kde je problém?
Novú verziu hymny zatiaľ nie je možné oficiálne stiahnuť ani z webových stránok ministerstva kultúry či vnútra, aj keď ministerstvo avizovalo, že tam bude.
Prebiehajú technické úpravy, preto rezort žiada občanov o trpezlivosť. Zaujímavosťou je, že verzia hymny nie je ani na stránke úradu vlády, kde je stále k dispozícii len stará verzia. Podľa hudobných kritikov je súčasná verzia o tretinu pomalšia, než určuje zákon o štátnych symboloch.