Horúčka Oropouche sa doposiaľ šírila len na území Južnej Ameriky. Tento rok sa ale objavili tisíce prípadov v Brazílii, choroba sa rozšírila na Kubu a lekári popísali prvý prípad v Taliansku.
Taliansko oznámilo, že zaznamenalo vôbec prvý prípad horúčky Oropouche, súčasne ide o vôbec prvý prípad tejto nebezpečnej choroby v kontinentálnej Európe, píše portál ČT 24. Pacient diagnostikovaný v Taliansku sa nedávno vrátil z cesty do Karibiku, informoval taliansky denník Il Messaggero s odvolaním sa na tamojšie zdravotnícke úrady.
Ochorenie vírusom Oropouche sa prenáša uhryznutím infikovaných mušiek a komárov. Je to podobne ako mnoho iných chorôb súčasnosti (vrátane covidu) takzvaná zoonóza – pôvodne sa totiž vyskytoval u zvierat. V tomto prípade konkrétne hlavne leňochodov.
Toto ochorenie sa už od polovice dvadsiateho storočia vyskytuje v Strednej a Južnej Amerike a v Karibiku, ale v niektorých krajinách bol až tento rok zaznamenaný prudký nárast diagnostikovaných prípadov. V Brazílii bolo v roku 2024 zatiaľ hlásených viac ako päť a pol tisíc prípadov, zatiaľ čo v roku 2023 to bolo len 840 prípadov.
Choroba sa ale šíri do krajín, kde doposiaľ neboli prípady horúčky Oropouche zistené vôbec. 11. júna WHO oznámila historicky prvé ohnisko nákazy na Kube, pričom nešlo o pár izolovaných prípadov, ale rovno o sedemdesiat potvrdených chorých.
To znamená, že dôsledky choroby môžu byť horšie ako v oblastiach, kde sa šíria už desiatky rokov – tam už si totiž ľudia mohli vytvoriť nejaké protilátky. Podobne ako pri covide: na začiatku pandémie boli ľudia „imunitne naivní“, takže u nich mala choroba ťažší priebeh ako neskôr, keď už protilátky získali či už očkovaním, alebo práve nákazou.
Horúčku Oropouche spôsobuje vírus Oropouche, ktorý sa prenáša najčastejšie uhryznutím mušky Culicoides paraensis. Neexistujú zatiaľ žiadne dôkazy o prenose choroby z človeka na človeka. Príznaky sú podobné ako pri horúčke dengue.
Prvé problémy sa objavia asi štyri až osem dní po uhryznutí a veľmi rýchlo sa potom zhoršujú. Sú podobné ako u iných viróz, podľa WHO sa dajú porovnať s priebehom horúčky dengue. Medzi príznaky patrí horúčka, bolesti hlavy, zimnica, stuhnutosť kĺbov a niekedy aj nevoľnosť a zvracanie. Väčšina pacientov sa zotaví približne za sedem dní. Podľa WHO sú závažné prípady zriedkavé.
Žiaľ, zatiaľ proti tomuto ochoreniu nie je k dispozícii žiadna vakcína ani špecifická antivírusová liečba. Hlavne preto, že až doteraz bola choroba skôr vzácna a nemala príliš vážny priebeh. Niektoré nové výskumy ale upozorňujú, že u ľudí so zdravotnými komplikáciami môže byť priebeh horší.