fbpx

Nová európska vesmírna raketa sa chystá na štart. Stavali ju aj Česi

Raketa Ariane 6. Zdroj: esa.int

Ďalší rozdiel medzi raketou Európskej vesmírnej agentúry a SpaceX je ten, že Falcon Heavy je až desaťkrát znovupoužiteľný, zatiaľ čo Ariane 6 ani raz. A to je práve aj jeden z faktorov, ktoré spôsobujú rozdiel v cene. ESA už však uvažuje, že by znovupoužiteľné mohli byť aspoň jej pomocné motory, takzvané Solid Rocket Boosters (SRB), ktoré používajú – ako názov napovedá – tuhé pohonné látky. Pokiaľ by ale boli na kvapalné, mohli by sa používať opakovane.

 

Nie je to tak, že by toho Európa nebola schopná – ona toho schopná je, akurát vtedy, keď sa schválil rozpočet pre Ariane 6 a celé tie plány, tak vtedy nebol dopyt na plnú znovupoužiteľnosť. Tá dopyt je ale už teraz, a preto sa plánuje ďalšia raketa – Themis, ktorá by napríklad mala fungovať na úplne nových game changer motoroch Prometheus, ktoré by sa mali v rámci Ariane 6 otestovať. A potom by mali lietať aj na Themisu, ktorý by mal byť kompletne znovupoužiteľný, takže to znamená, že tam Európa cieli,“ vysvetľuje ďalej Jan Spratek z pražského planetária.

 

Okrem vynášania súkromných alebo aj vládnych družíc sa nová raketa zapojí aj do toho najambicióznejšieho plánu ľudstva, a síce návratu človeka na Mesiac a neskôr aj na Mars.

Ariane 6 sa nezapojí do programu Artemis tak, ako by sme si asi predstavovali, že bude dopravovať astronautov k stanici Gateway. Ale s Ariane 6 sa počíta na vynášanie jednotlivých modulov pre stanicu Gateway, ktorá okolo Mesiaca bude krúžiť,“ dopĺňa český popularizátor kozmonautiky.

 

Plány ďalšej rakety aj pre dopravu ľudí a podiel vlády

V rámci prvých misií sa nepočíta s tým, že by Ariane 6 bola pilotovaná a dopravovala astronautov na obežnú dráhu aj ďalej. ESA už ale pracuje aj na koncepte malej kozmickej lode Suzie, ktorá by mohla vynášať do vesmíru až päť osôb. Zatiaľ je rovnako ako plne znovupoužiteľná raketa Themis len vo fáze konceptu, je ale možné, že aj diely pre ňu by sa potom mohli tiež stavať v Česku. Jeho členstvo v Európskej kozmickej agentúre a to, že do jej rozpočtu pravidelne vláda prispieva, umožňuje tuzemským firmám, aby sa do výberu a účasti na projektoch dostali.

 

Rozhodli sme sa investovať 25 miliónov eur, pretože sme si spočítali, že sa to vráti. ESA totiž pracuje na princípe takzvanej geografickej návratnosti. Štátom sa garantuje, že peniaze, ktoré do programu vložia, sa zase na zákazkách vrátia späť do tej krajiny. Takáto návratnosť by mala byť jedna ku jednej, v skutočnosti je ale oveľa vyššia, pretože po ukončení vývoja, čo je tá návratnosť jedna ku jednej, prichádzajú ďalšie a ďalšie objednávky na rakety alebo napríklad družice. Tie prinášajú ďalší a ďalší biznis pre české firmy a štátu potom dane, ktoré samozrejme firmy a zamestnanci platia,“ vysvetľuje na záver reportáže SZ Tech Ondřej Rohlík, poradca v oddelení satelitnej navigácie na Ministerstve dopravy a delegát Českej republiky v ESA.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie