fbpx

Nová éra v Portugalsku. Vyhrala opozícia, krajná pravica oslavuje raketový vzostup

Na snímke uprostred líder opozičnej konzervatívnej Demokratickej aliancie (AD) Luís Montenegro oslavuje víťazstvo v parlamentných voľbách v portugalskom Lisabone v noci na 11. marca 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Luis Montenegro, líder opozičnej koalície Demokratická aliancia (AD), bol večer vyhlásený za víťaza portugalských parlamentných volieb. Zároveň prisľúbil, že nebude vládnuť s krajne pravicovou stranou Chega (Dost), ktorá v predčasných voľbách výrazne posilnila. Šéf vládnucej Socialistickej strany (PS) Pedro Nuno Santos napriek tesným výsledkom volieb priznal porážku.

Agentúra Reuters uviedla, že po sčítaní 99 % hlasov viedla strana AD nad PS len o 438 hlasov. Komentátori tvrdia, že krajina bude čeliť najviac roztrieštenej politickej scéne od konca diktatúry pred polstoročím. Obe skupiny mali podporu viac ako 28,6 % voličov. Keď sa k výsledkom AD pripočítajú výsledky jednej z menších skupín, s ktorými spolupracuje na Madeire, jej podpora je podľa portugalských spravodajských portálov 29,5 %.

„Zdá sa byť nespochybniteľné, že AD vyhrala voľby a že PS voľby prehrala,“ povedal 51-ročný Montenegro, ktorého stredopravá Sociálnodemokratická strana (PSD) je oporou volebnej koalície. Portugalci podľa neho dali jasne najavo, že chcú zmenu vlády a politiky.

„Očakávam, že ma prezident republiky poverí zostavením vlády po vypočutí všetkých politických síl,“ povedal tiež a zopakoval svoj predvolebný sľub, že nebude vládnuť s krajne pravicovou stranou Chega, ktorá získala viac ako 18 percent hlasov, čo je takmer trojnásobok volebného zisku v roku 2022.

Santos, šéf vládnucej Socialistickej strany, ktorá vedie krajinu od roku 2015, pred voľbami vyhlásil, že v prípade víťazstva PSD umožní vytvorenie menšinovej vlády, aby zabránil účasti krajnej pravice v kabinete.

Podľa analytikov by však takáto vláda pravdepodobne dlho nevydržala a mohli by sa konať ďalšie predčasné voľby. Tie nedeľňajšie boli už tretie od roku 2019.

V 230-člennom parlamente by AD a jej spojenci mali mať najmenej 79 kresiel, PS 77 a strana Chega 48. O ostatné kreslá sa podelí niekoľko menších strán.

K oslabeniu PS, ktorá v roku 2022 získala 41,6 % hlasov, prispeli najmä korupčné škandály. V novembri minulého roka odstúpil premiér António Costa, ktorý stál na čele vlády od novembra 2015, pre obvinenia z ovplyvňovania procesu udeľovania povolení na ťažbu lítia alebo na výstavbu závodu na výrobu ekologického vodíka. Costa popiera, že by sa dopustil niečoho nezákonného.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie