fbpx

Nová daň na Slovensku zasiahne vaše transakcie: Ako to ovplyvní výplaty a podnikanie?

Zdroj: Pexels/cottonbro studio, energepic.com

Slovenská vláda schválila novú daň z finančných transakcií, ktorá od apríla budúceho roka začne ovplyvňovať takmer všetky bankové operácie podnikateľov. Každá transakcia, či už ide o výplaty zamestnancov, platby faktúr alebo výbery z bankomatu, bude zdanená. Maximálny poplatok za jednu transakciu dosiahne až 40 eur. Píše o tom aj peniaze.sk. 

Nový zákon o dani z finančných transakcií sa dotkne prevodov výplat, splátok úverov, platenia faktúr, nákupov cenných papierov a ďalších finančných operácií. Minister financií Ladislav Kamenický po schválení zákona oznámil, že táto daň bude účtovaná za každú transakciu a sadzba dane bola zvýšená na 0,40 %, pričom maximálny poplatok je stanovený na 40 eur za transakciu. Navyše, zdanené budú aj výbery v hotovosti, ktoré budú podliehať sadzbe 0,8 %.

Vplyv na podnikateľské prostredie

Odborníci varujú, že nová daň by mohla podnikateľov motivovať k tomu, aby presúvali svoje bankové účty do zahraničia, kde by mohli obísť toto zdanenie. Niektorí z nich dokonca hovoria o návrate k hotovostným platbám, aby sa vyhli dodatočným nákladom. Vláda však plánuje prijať opatrenia, aby zabránila únikom kapitálu a stratám z výberu tejto dane.

Nová daň a výplaty

Daň z finančných transakcií zasiahne aj výplaty zamestnancov. Jozef Mihál, expert na dane a odvody, upozorňuje, že keď zamestnávateľ pošle výplatu, napríklad 1 200 eur, zaplatí za túto operáciu ďalších 4,80 eur. Pri zamestnancoch s pravidelnými splátkami pôžičiek alebo iných záväzkov sa tieto poplatky môžu zvýšiť, čo pre väčšie firmy znamená stovky až tisíce eur mesačne navyše. Tento nárast nákladov môže mať za následok aj menšiu ochotu firiem zvyšovať mzdy.

Koho sa to týka?

Táto daň sa týka výhradne podnikateľských subjektov a nevzťahuje sa na súkromné osoby, ktoré vykonávajú finančné transakcie mimo podnikateľskej činnosti. Výnimkou sú aj platby súvisiace s daňami, odvodmi a štátnymi príspevkami. Banky budú mať povinnosť túto daň odvádzať priamo štátu a podnikatelia ju budú vidieť vo svojich bankových výpisoch.

Hoci vláda verí, že nová daň prinesie do štátneho rozpočtu až 610 miliónov eur, stále ostáva otázne, ako sa podnikatelia k tejto zmene postavia a aký bude jej skutočný prínos pre verejné financie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie