Nová antikoncepčná éra? Gél pre mužov sľubuje spoľahlivosť

Reklama
Antikoncepčný gél pre mužov sa natiera na chrbát. (Zdroj: X/IFLScience, Albina Glisic/Shutterstock)

Gél NES/T stále prechádza rozsiahlymi testami, jeho výrobca však už hlási, že doterajšie výsledky sú viac ako sľubné.

Nové časy mužskej antikoncepcie, trúfa si preto hlásať titulok denníka Le Mond. Potrebu nových prostriedkov na zabránenie počatia ilustruje príbehom tridsaťštyriročnej matky troch detí zo Seattlu. „Vyskúšala som snáď už všetko,“ líčila jeho redaktorovi Kelly Hallová. Stavila samozrejme na hormonálne tabletky, ktoré sa však museli aplikovať denne, zabudnúť znamenalo čakať na štart cyklu. Nesadli jej hormonálne injekcie, podkožný implantát jej spôsoboval krvácanie, vaginálny krúžok jej privodil dokonca poranenia maternice.

Keď potom – bolo to už v roku 2019 – uvideli s manželom inzerát, ktorý hľadal dobrovoľníkov pre klinické testy mužského antikoncepčného hormonálneho gélu s názvom NES/T, neváhali. Jej muž sa stal jedným z tých, ktorí spoľahlivosť prostriedku doložili.

Názov gélu odkazuje na dve látky, ktoré obsahuje. Nestoron je syntetickou verziou pohlavného hormónu progesterónu, písmeno „t“ znamená testosterón. Prostriedok znižuje hladiny hormónov v semenníkoch, ktoré zodpovedajú za mužskú plodnosť, vrátane testosterónu.

Lenže to môže viesť aj k zníženiu testosterónu v krvi, čo by sa mohlo podpísať na mužovej nižšej sexuálnej túžbe. Preto sa cez gél do tela uvádza syntetický testosterón. Gél tak na jednej strane spôsobuje dočasnú neplodnosť, na druhej stabilizuje hladiny testosterónu, minimalizuje nežiaduce účinky.

Aplikuje sa raz denne na ramená, plodnosť dokáže potlačiť niekoľko týždňov. Práve to testy aktuálne upresňujú. Zahŕňajú štyri stovky dvojíc a ich priebežné dáta sú podľa výskumníkov nádejné. Napríklad v lete roku 2022 sa už pochválili, že účinnosť sa zdá byť rovnaká, alebo dokonca vyššia ako v prípade hormonálnej antikoncepcie pre ženy.

Aktuálne sa výskumnícky tím zameral na zhrnutie rýchlosti nástupu účinkov. Očakával pritom, že sa dostaví medzi dvanástym a pätnástym týždňom po začiatku každodennej aplikácie. V skutočnosti efekt nastal skôr. Mediánová dĺžka potrebná na potlačenie počtu spermií bola medzi iba štyrmi a ôsmimi týždňami. Mnohí účastníci pritom merania v takejto ranej fáze unikli, vedci totiž nepredpokladali, že by sa počet spermií mohol začať znižovať tak skoro, takže ho takto čoskoro u všetkých ani neskúmali.

„Výsledky nás naozaj potešili. Máme za to, že gél zatraktívni pre ľudí, ktorí nechcú čakať napríklad tri mesiace, kým sa účinok hormonálnej antikoncepcie dosiahne,“ hovorí Diana Blithe, ktorá testy viedla. Zdôrazňuje, že testy ešte dobiehajú, podčiarkuje však, že doteraz všetky ich výsledky potvrdili účinnosť aj bezpečnosť gélu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie