„Po tom, čo teroristická organizácia Hamas spáchala najväčší masaker Židov od čias šoa, po spáchaní najstrašnejších sexuálnych zločinov, aké svet videl, sa tieto krajiny rozhodli odmeniť Hamas a Irán a uznať palestínsky štát,“ dodal.
Prístup troch európskych krajín podľa neho predstavuje „nespravodlivosť voči pamiatke obetí 7. októbra“ a „podkopáva právo Izraela na sebaobranu“. Kac zdôraznil, že uznanie by mohlo skomplikovať úsilie Izraela o návrat rukojemníkov zadržiavaných v pásme Gazy, ako aj úsilie o prímerie.
Stredajšie diplomatické kroky sa odohrávajú na pozadí vojny medzi Izraelom a Hamasom, ktorú vyvolal teroristický útok Hamasu a ďalších radikálnych skupín na Izrael 7. októbra minulého roka. Zahynulo pri ňom približne 1 200 ľudí, väčšinou civilistov, a 252 rukojemníkov.
Izrael prisľúbil zničiť Hamas a začal masívnu protiofenzívu, pri ktorej zomierajú aj civilisti. Podľa údajov zdravotníckych orgánov bolo pri izraelských útokoch v Gaze kontrolovanej Hamasom zabitých celkovo 35 000 ľudí.
Palestínčania toto rozhodnutie vítajú
Úrad šéfa palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása v stredu privítal oznámenie Nórska, Španielska a Írska a ocenil podporu, ktorú tieto tri krajiny v posledných rokoch prejavili právam palestínskeho ľudu, a ich hlasovanie za palestínske sebaurčenie na medzinárodných fórach.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)