Nočná mora v obývačke: Domáce zariadenia sa stali nástrojmi na šírenie obscénností

Ilustrační obrázok. Zdroj: Pixabay.com

V posledných dňoch sa americkými mestami prehnala vlna šokujúcich správ o hackerstvách robotických vysávačov. Útočníci dokázali ovládnuť modely Ecovacs Deebot X2, čo viedlo k nepríjemným situáciám, keď sa z reproduktorov týchto zariadení ozývali obscénnosti a rasistické nadávky. Prípad právnika z Minnesoty, Daniela Swensona, je len jedným z mnohých, ktoré odhaľujú závažné nedostatky v bezpečnosti týchto moderných domácich pomocníkov, uvádza portál abc.net.au.

Znepokojujúci zážitok

Pán Swenson si užíval večer s rodinou, keď jeho robotický vysávač začal nečakane zlyhávať. „Znelo to ako prerušený rádiový signál,“ spomína. Pri pohľade do aplikácie Ecovacs zistil, že cudzinec má prístup k živému prenosu z kamery a dokonca aj k funkcii diaľkového ovládania. Napriek tomu, že prvýkrát to považoval za technickú poruchu, situácia sa rýchlo zmenila na nočnú moru. Priamo pred jeho synom sa z vysávača ozval hlas, ktorý kričal rasistické nadávky, čím spôsobil paniku v rodine.

 

Nikdy som si nemyslel, že by som sa musel báť vlastného vysávača,“ povedal pán Swenson. „Moje deti sa sprchujú v tej istej kúpeľni, kde bol robot. Predstavoval som si, že by mohli byť vystavené niečomu omnoho horšiemu, ako sú urážky.

Hromadné hackovanie

Swensonov prípad nie je ojedinelý. Viacerí majitelia robotických vysávačov vo viacerých mestách USA nahlásili podobné incidenty v priebehu niekoľkých dní. Od Los Angeles po El Paso, hackeri ovládli Deebot X2 a šírili obscénne správy a urážky. Nie je jasné, koľko zariadení bolo napadnutých, ale alarmujúci počet incidentov naznačuje závažný problém s bezpečnosťou.

 

Bezpečnostné nedostatky

Bezpečnostní výskumníci varovali spoločnosť Ecovacs pred potenciálnymi zraniteľnosťami vo svojich robotických vysávačoch, vrátane závažnej chyby v Bluetooth pripojení, ktorá umožnila prístup k zariadeniu z viac ako 100 metrov. Navyše, systém PIN kódu, ktorý mal chrániť funkcie ako video prenos a diaľkové ovládanie, mal tiež známu chybu, ktorú hackeri mohli ľahko obísť.

Pán Swenson sa rozhodol zariadenie vyhodiť do garáže a už ho nikdy nezapnúť. „Mám obavy, že nás mohli sledovať, počúvať a nahrávať bez toho, aby sme to vedeli,“ dodáva.

 

Odpoveď spoločnosti Ecovacs

Ecovacs sa po týchto incidentoch snažila reagovať. Spoločnosť potvrdila, že došlo k kybernetickému útoku a vyšetruje prípady narušenia bezpečnosti. Zástupcovia firmy však tvrdia, že nenašli dôkazy o tom, že by došlo k narušeniu ich systémov, a upozornili, že problém mohol vzniknúť pri zneužití hesiel zo strany používateľov.

 

Kým spoločnosť plánuje vydanie bezpečnostnej aktualizácie, pán Swenson zostáva skeptický. „Nikto ma neinformoval o známej zraniteľnosti. Chcem vedieť, či sa to stalo aj iným ľuďom.

Hackovanie robotických vysávačov predstavuje vážnu výzvu pre modernú technológiu a ochranu osobných údajov. Ako sa tieto incidenty objavujú čoraz častejšie, je dôležité, aby spotrebitelia boli obozretní a zabezpečili svoje zariadenia. Zároveň sa vyžaduje väčšia transparentnosť a zodpovednosť zo strany výrobcov, aby sa predišlo podobným hrozbám v budúcnosti. Naša dôvera v technológiu by nemala byť na úkor našej bezpečnosti a súkromia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie