Slovenské zdravotníctvo čelí zásadným problémom, ktoré ohrozujú jeho stabilizáciu, upozorňuje Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Kontrola zameraná na obdobie rokov 2018 až 2023 odhalila, že systém sa stále spolieha na čiastočné riešenia, namiesto komplexných opatrení. Kontrolóri odporúčajú parlamentnému výboru pre zdravotníctvo, aby vláda požiadala ministerstvo zdravotníctva o ucelenú koncepciu udržateľného finančného riadenia sektora, informuje TASR.
„Ak nie je jasná reálna potreba a následná distribúcia verejných zdrojov v systéme verejného zdravotníctva, bude sa nedostatok financií iba zhoršovať,“ upozornila Henrieta Crkoňová, podpredsedníčka NKÚ. Napriek čiastočným opatreniam stále chýba komplexná úprava finančného riadenia, efektívne využívanie informačných systémov a lepšie nastavenie osobnej zodpovednosti. Taktiež je potrebné vytvoriť organizačný útvar, ktorý by odborným spôsobom pomáhal podriadeným organizáciám.
Kontrola tiež odhalila vážne problémy s hospodárením univerzitných a fakultných nemocníc, ktoré generujú straty a zadlžujú sa. „Značná časť dlhov sa dostala do súkromných rúk, čo môže výrazne zaťažovať rozpočet zdravotníctva a odčerpávať prostriedky, ktoré by mali byť použité na liečbu pacientov a prevádzku nemocníc,“ uviedla Crkoňová. Slovensko tiež čelí žalobe za oneskorené platby, čím porušuje európsku smernicu.
NKÚ zaznamenal aj nárast prevádzkových nákladov nemocníc, pričom až 84 % príjmov zo zdravotných poisťovní bolo použitých na mzdy a odmeňovanie zamestnancov. Zvyšné príjmy nepostačovali na pokrytie zvýšených nákladov.
Ďalším problémom je personálna nestabilita na ministerstve zdravotníctva, ktorá ovplyvňuje možné reformy. „Ministerstvo prešlo 36 významnými organizačnými zmenami, čo ovplyvnilo kontinuitu plnenia úloh,“ dodali kontrolóri.
Kontrola sa zamerala na hospodárenie zdravotníckych zariadení, koncesné zmluvy, správu stavieb, verejné obstarávanie a zodpovednosť manažmentu. Ministerstvo zdravotníctva pre TASR uviedlo, že intenzívne komunikuje s NKÚ a pripravuje opatrenia na odstránenie nedostatkov, vrátane centrálneho riadenia nemocníc v rámci plánu obnovy a odolnosti.