Nikotínové vrecká sa čoraz viac stávajú módnym trendom. Do popredia sa dostávajú hlavne ako náhrada cigariet pre tých, ktorí sa snažia skoncovať s fajčením. Ich rastúca popularita bohužiaľ zasiahla mladých ľudí, medzi ktorými sa táto závislosť teší pomerne značnej priazni.
Nikotínové vrecká sú náhradou cigariet, a to predovšetkým u ľudí, ktorí sa snažia skončiť s fajčením, píše portál mojezdravi.cz. Do rúk detí ale nepatrí, aj tak sú u mnohých z nich používané a veľmi obľúbené. Nikotínové vrecká sú malé pomerne nenápadné vrecká veľkosti žuvačky, ktoré obsahujú nikotín. V ústach si ich nevšimnete, nezafarbia vám zuby a neobsahujú tabak.
Vrecká majú rôzne príchute aj intenzitu. To všetko v závislosti od obsahu nikotínu v nich obsiahnutého. Priemerná cena jedného balenia sa pohybuje okolo sto korún. Na rozdiel od žuvacieho tabaku je vo vreckách len jeho jedna súčasť – nikotín. Ide o tabakový alkaloid a drogu, ktorú je možné legálne užívať od 18 rokov.
Vrecko si užívateľ buď vloží pod hornú či spodnú peru, alebo sa prežúvajú. V ústach si ho ponechá obvykle 15 až 30 minút. Jeho účinky sa tam prejavujú drobným mravčením. Po vymiznutí účinku sa má vrecko vyhodiť do koša, prípadne schovať na ďalšie použitie.
Nikotínové vrecká sú alternatívou najmä pre tých, ktorí sa snažia odnaučiť fajčiť. Navyše sú diskrétne a bez zápachu. Problémom však je, že práve vďaka týmto vlastnostiam sa stali obľúbenou súčasťou života mladšej generácie a detí.
Problém u mládeže a detí
Na nikotínové vrecká na konci februára upozornila na sociálnej sieti Všeobecná fakultná nemocnica v Prahe (VFN) a jej pracovisko, ktoré u závislých detí lieči psychické poruchy: „Viete, že je v poslednej dobe medzi deťmi na základnej škole a mladistvými veľkou módou žuvací tabak? Má síce menej negatívnych vplyvov na organizmus ako samotné fajčenie, ale je vysoko návykový. To isté platí o ďalšom trende: nikotínových sáčkoch. Žuvanie tabaku je menej škodlivé pre pľúca, srdce a cievy, ale lokálne narúša sliznicu ústnej dutiny a zažívacieho ústrojenstva vrátane sliznice žalúdka, pretože ho používatelia pri žuvaní prehĺtajú. A silná závislosť na tabaku/nikotíne nastupuje veľmi rýchlo,“ varovala VFN, pod ktorou spadá aj Klinika adiktológie v pražskej Apolinárskej ulici.
V roku 2018 prieskum GYTS (Global Youth Tobacco Survey) ukázal, že skúsenosť so žuvacím tabakom má až 5 % detí vo veku 13 – 15 rokov. Ani užívanie nikotínových vrecúšok však nie je bez rizika. Nikotín pôsobí na ľudský organizmus ako jed. U detí sa jeho účinky prejavujú inak ako u dospelých. Môže napríklad poškodiť vývoj mozgu, pretože nikotín je sčasti neurotoxický. U detí sa tiež rýchlejšie rozvíja fyzická závislosť.
Skryté nebezpečenstvo sáčkov tkvie aj v tom, že koncentrácia nikotínu je v nich vyššia ako u iných tabakových výrobkov. „Jeden sáčok priemerne obsahuje 4–7 mg nikotínu. Na trhu sú ale dostupné varianty s mnohonásobne vyšším obsahom, napríklad až 50 mg nikotínu na jedno vrecko. Na porovnanie – najsilnejšia nikotínová žuvačka, ktorá sa používa na zníženie chuti na cigaretu pri odvykaní (a je určená dospelému pacientovi), obsahuje 4 mg nikotínu,“ upozorňuje adiktológ Adam Kulhánek.