Obyčajne sa negatívny vplyv fajčenia spája s problémami telesného zdravia. Ale nový výskum ukázal, že rovnako závažné sú aj dopady na zdravie duševné.
Podľa novej štúdie, ktorú viedli vedci z Kalifornskej univerzity, môže byť fajčenie jedným z najdôležitejších faktorov životného štýlu, ktoré ovplyvňujú, ako rýchlo sa s vekom zhoršujú duševné schopnosti, píše portál ČT 24.
Štúdia, ktorá vyšla v odbornom časopise Nature Communications, analyzovala údaje od 32-tisíc dospelých vo veku nad päťdesiat rokov zo štrnástich európskych krajín, ktorí odpovedali na prieskumy po dobu desiatich rokov. Vedci skúmali, ako sa líši pokles kognitívnych schopností u duševne zdravých starších ľudí, ktorí sa od seba líšili v prístupe k správaniu, ktoré má vplyv na duševné zdravie.
Skúmal sa napríklad vplyv fajčenia, pohybu, konzumácie alkoholu a sociálnych kontaktov. Autori pritom brali do úvahy aj celý rad ďalších faktorov, ktoré mohli mať na výsledky vplyv, vrátane veku, pohlavia, krajiny, vzdelania, bohatstva a chronických ochorení.
Kognitívne funkcie vedci hodnotili podľa výkonu účastníkov v testoch pamäti a plynulosti komunikácie. Participanti boli rozdelení do skupín podľa životného štýlu na základe toho, či fajčili alebo nefajčili, či aspoň raz týždenne prevádzkovali miernu aj intenzívnu fyzickú aktivitu, či sa aspoň raz týždenne stýkali s priateľmi a rodinou a či pili viac ako dva alkoholické nápoje denne (muži ) alebo jeden nápoj denne (ženy).
Vedci zistili, že pokles duševných schopností bol rýchlejší pri životnom štýle, ktorý zahŕňal fajčenie. Pokles bol všeobecne podobný pri všetkých nefajčiarskych životných štýloch. U fajčiarskeho sa autormi definované skóre počas desiatich rokov znížilo až o 85 percent viac ako u nefajčiarskeho.
Cvičenie a ďalšie aktivity môžu pomôcť
Výnimku tvorili fajčiari, ktorí vo všetkých ostatných oblastiach dodržiavali zdravý životný štýl, teda pravidelne cvičili, striedmo pili alkohol a pravidelne sa stýkali s ľuďmi. U tejto skupiny bola miera poklesu kognitívnych funkcií podobná ako u nefajčiarov.
Hlavná autorka štúdie Mikaela Bloombergová uviedla: „Naša štúdia je pozorovacia, takže nemožno s konečnou platnosťou stanoviť príčinu a následok, ale silne naznačuje, že fajčenie môže byť výnimočne dôležitým faktorom ovplyvňujúcim rýchlosť duševného starnutia.“
Tiež niektoré predchádzajúce dôkazy podľa nej naznačujú, že ľudia, ktorí sa viac venujú zdravému životnému štýlu, majú pomalší úbytok kognitívnych funkcií; nebolo ale zatiaľ jasné, či k úbytku prispievajú všetky typy správania rovnakou mierou, alebo či výsledky ovplyvňuje špecifické správanie.
„Náš výskum naznačuje, že medzi zdravým správaním, ktoré sme skúmali, môže byť nefajčenie jedným z najdôležitejších z hľadiska zachovania kognitívnych funkcií,“ zdôrazňuje vedkyňa. „Naše výsledky naznačujú, že u ľudí, ktorí nie sú schopní prestať fajčiť, môže pomôcť kompenzovať nepriaznivé kognitívne účinky spojené s fajčením zapojenia do iných zdravých spôsobov správania, ako je pravidelné cvičenie, umiernená konzumácia alkoholu a spoločenská aktivita.“