Ktoré zvieratá nechcú byť rušené pri ruji?
Kým niektoré zvieratá sa pária na jar, iným vrcholí obdobie ruje práve v novembri. Prítomnosť človeka dokáže vyrušiť páriacich sa kamzíkov natoľko, že samce počas súbojov o samičky skočia na neprístupné skalnaté miesto, z ktorého môžu spadnúť a uhynúť. Ani ich mláďatá, ktoré sa rodia v máji až júni, by počas prvých týždňov svojho života nemali byť rušené človekom.
Sú šelmy v zime nebezpečné?
O vlkoch aj rysoch je známe, že stretnutiu s človekom sa vyhýbajú. Cítia vašu prítomnosť na kilometre, preto sa ich nemusíte báť ani v období, keď sú vyhladované. Ak by sa tu niekto mal báť, tak práve tieto šelmy, a to zo stretnutia s ľuďmi. Lov v zimných obdobiach je sám o sebe náročný. Ak ich pri ňom človek vyruší v ich vlastnom revíre, zanechajú korisť a utečú.
Nerešpektovanie uzávery alebo pytliactvo vedie k zmenšovaniu ich populácie, či dokonca útokom vlkov na hospodárske zvieratá. Podľa zoológa Slavomíra Finďa zo ŠOP SR, svorka, ktorá činnosťou človeka prišla o svojich členov, je oslabená a má väčšiu tendenciu napadnúť domáce zvieratá. „V takomto skromnom počte má menšiu šancu uloviť veľkú korisť – jeleňa či diviaka. Vyhliadne si preto ľahšie dostupnú korisť, napríklad hospodárske zvieratá.“
Pomôžeme zvieratám v lese, ak ich budeme prikrmovať?
Možno vám pri zimných prechádzkach lesom napadlo, že by nebolo zlé pomôcť lesnej zveri prikrmovaním. Podľa slov hovorkyne lesov SR Maríny Debnárovej to však jednoznačne nie je dobrý nápad.
Okrem toho, že lesné zvieratá potrebujú špeciálnu výživu, ako „kvalitné jadrové, dužinaté a objemové krmivá“, by ste mohli aj poriadne „zavariť“ miestnemu lesníkovi, ktorému by za svojvoľné prikrmovanie hrozila pokuta.
Ak chcete zveri na zimu pomôcť, môžete „osloviť užívateľa poľovného revíru a ponúknuť mu seno, jablká alebo rozvoz krmiva v čase núdze“.