Niektoré sa ukladajú na zimný spánok, iným vrcholí sezóna ruje. Ako sa správať v horách, aby ste zvieratá nerušili? 

Reklama
Zdroj: FOTO TASR/Oliver Ondráš, Milan Kapusta

Ak ste si mysleli, že turistické chodníky sa na zimu uzatvárajú najmä pre bezpečnosť turistov, možno budete prekvapení. Napriek tomu, že vo veľhorách treba mať rešpekt pred lavínami, hlavným dôvodom zimnej uzávery hôr je ochrana ich domácich obyvateľov – zvierat, ktoré sa ukladajú na zimný spánok, alebo sa chystajú k ruji.

Prečo sa vybrané turistické chodníky v národných parkoch uzatvárajú už v novembri a ako by ste sa mali počas zimných mesiacov správať, či už sa chystáte do našich veľhôr, alebo len do lesa za mestom? 

Nemusíme sa do jari báť stretnutia s medveďom?

Najznámejším zimným spáčom v našich končinách je medveď hnedý. Mnohí turisti sa mylne domnievajú, že počas zimných mesiacov si môžu vydýchnuť a stratiť pri prechádzkach lesom ostražitosť. Medveď však nespí neprerušovaným spánkom celú zimu a občas vyjde zo svojho brlohu aj skôr.

Už dávno nie je pravidlom, že medveď sa prvýkrát zobudí na jar. Z teplého pelechu ho ľahko dokáže vyhnať oteplenie, ktoré nás v posledných rokoch môže prekvapiť aj pred aprílom. Medveď s hladným bruchom schádza do nižších polôh, kde si hľadá niečo pod zub. Stretnutie s takýmto hladošom pri turistickom chodníku by nemuselo byť príjemné, preto má zimná uzávera jednoznačne svoj význam.

Ktoré zvieratá prespia celú zimu?

K poctivým spachtošom, ktorí na rozdiel od medveďa nevystrčia z teplých pelechov hlavy celé mesiace, patria sysle a svište. Svišť tatranský sa na odpočinok ukladá už na začiatku októbra, a aj vďaka zimnej uzávere vydrží vo svojej nore ničím nerušený spať šesť až sedem mesiacov.

V nižších polohách si radi medzi lístím pospia ježe a plchy, preto by ste mali odhrabávanie lístia odložiť až do jari, uvariť si čaj, vyložiť nohy a odpočívať tiež.

Ako dlho trvá uzávera vybraných turistických chodníkov?

Vybrané turistické chodníky v našich národných parkoch sa zatvárajú už na začiatku novembra a uzávera trvá až do polovice júna. Domáci obyvatelia sú síce o tomto čase už dostatočne odpočinutí, pre mnohých z nich však nastáva obdobie párenia a stret s človekom by pre nich mohol mať fatálne následky.

Plaché svište či orol skalný nevyhľadávajú prítomnosť človeka, a už vôbec nie v čase, keď sa chcú starať o svoje potomstvo. Nerešpektovanie uzávery do polovice júna môže viesť k úhynu mláďat, ktoré samice zo strachu pred človekom opustia.

Ak máte túlavé topánky, existuje mnoho iných možností na turistiku. Napríklad aj vo Vysokých Tatrách, kde sú počas celej zimy sprístupnené chodníky na všetky vysokohorské chaty, s výnimkou Chaty pod Rysmi.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie