Tabuľka tolerancie alkoholu za volantom v jednotlivých krajinách Európy
Na základe údajov možno zhrnúť, že dominujú krajiny s povoleným limitom 0,5 promile. Nulová tolerancia predstavuje v Európe skôr výnimku.
Aj keď je v iných krajinách oproti Slovensku alkohol za volantom do istej miery tolerovaný, môže vám priťažiť v prípade spôsobenia dopravnej nehody. Ovplyvňuje to tiež výšku pokuty.
V prípade, že nehodu zaviníte, slovenská poisťovňa si môže uplatniť podmienku nulovej tolerancie a náklady spojené s opravami alebo odtiahnutím vám jednoducho nepreplatí. Preto si dobre rozmyslite, či má zmysel riskovať kvôli poháru vína či piva.
Ako píše portál zmudrig.sk, Európska komisia odhaduje, že v krajinách EÚ je alkohol dôvodom úmrtí na cestách až v približne 25 % prípadov. Alkohol za volantom na Slovensku tvorí zhruba desať percent všetkých nehôd.
Netreba polemizovať, že alkohol za volant jednoducho nepatrí. Smutným dôkazom toho je aj tragická udalosť na autobusovej zastávke Zochova v Bratislave, kde vodič pod vplyvom alkoholu usmrtil piatich ľudí a spôsobil zranenia ďalším piatim mladým ľuďom.
Čo sa deje s človekom, ktorý si dá 2-3 poldecáky a domnieva sa, že tento symbolický prípitok mu za volantom nemôže ublížiť?
- stráca schopnosť vyhodnotiť vzdialenosť áut a ich rýchlosť
- horšie reaguje na svetlá a farby
- získava falošnú odvahu
- vodič pod vplyvom jazdí príliš rýchlo alebo príliš pomaly, čo v oboch prípadoch môže zapríčiniť nehodu