Sú ľudia, ktorí pri žiadosti o zvýšenie platu neváhajú povedať, že pokiaľ ho nedostanú, odídu z firmy. Pokiaľ nepracuješ v korporáte, kde platia trochu iné pravidlá, potom vedz, že najefektívnejším spôsobom vyjednávania je pozitívna empatia. Negativita a vyhrážky vyvolávajú nedôveru a napätie, preto s nimi málokedy dosiahneš úspech.
V niektorých nadnárodných korporáciách však funguje presný opak tejto schémy a zvýšenie platu nedosiahneš inak, než, že rovno podáte aj výpoveď. Hoci si sú nadriadení vedomí, že keď o teba prídu, budú musieť tvojho nástupcu zaučovať a ani tak nebudú mať istotu, že tvoju prácu zvládne, často už pri nástupe dostane vyšší plat, než o ktorý v prípade zvýšenia ty sám bojuješ.
9. Klamstvo nie je nikdy dobrá stratégia
Podľa výskumu sa ku klamstvu vo väčšine prípadov uchyľujú mileniáli, ktorí často tvrdia, že sa o nich zaujíma iná spoločnosť. Tento druh taktiky však nie je vhodný, pokiaľ sa nezakladá na pravde.
Žiadosť o zvýšenie platu maj vždy podloženú svojim výkonom. Snaž sa na svojho šéfa zapôsobiť pozitívne a s nutnou dávkou optimizmu. Napriek tomu, že o tvojom plate často nerozhoduje (vo väčších firmách je na to personálne oddelenie), môže ti na základe svojich skúseností odporučiť konkrétne kroky. Aj z tohto dôvodu sa oplatí hľadať spojencov predovšetkým v priamom nadriadenom.
10. Buď vďačný
Nech už je odpoveď vedenia akákoľvek, prejav vďačnosť za čas a pozornosť. Pokiaľ k navýšeniu platu dôjde, nezabudni poďakovať a vyjadriť radosť. V opačnom prípade sa nevzdávaj a požiadaj o uvedenie dôvodov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)