Opozícia iniciovala pre bezpečnostnú situáciu v súvislosti so správou Slovenskej informačnej služby, ktorá má obsahovať informácie o snahe destabilizovať Slovensko, mimoriadne zasadnutie parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS. Tvrdí však, že sa na ňom nedozvedela nič nové.
Jediný, kto má snahu zneužiť informačnú službu na politické účely, je opozícia. Vyhlásil to riaditeľ SIS Pavol Gašpar po rokovaní výboru. Poslancom dal podľa vlastných slov informácie v takom rozsahu, aby nebolo zmarené trestné konanie a ďalšie spravodajské rozpracovanie podozrivých. „Musím konštatovať, že najmä členovia opozície na mňa vyvíjali počas tohto výboru značný nátlak,“ povedal Gašpar.
Opoziční poslanci hovoria, že sa na rokovaní výboru nedozvedeli nič nové a že nedostali požadované dôkazy. Zároveň dodávajú, že majú stále obavy o zneužití SIS. „Rokovanie kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS napriek svojej dĺžke nevyvrátilo naše pochybnosti o tom, že tajná služba bola zneužitá zo strany koaličných politikov,“ uviedla opozičná poslankyňa za Progresívne Slovensko Zuzana Števulová.
Nie je to správa o prevrate
Premiér Robert Fico minulý týždeň v súvislosti so správou SIS, ktorú čítal v parlamente a neskôr k nej zasadla aj Bezpečnostná rada SR, hovoril o možnosti prevratu na Slovensku. Šéf informačnej služby Gašpar teraz povedal, že „nie je to správa o nejakom prevrate, ako to je zjednodušované najmä opozičnými politikmi. Nebavíme sa tu iba o protestoch. Bola to správa, ktorá mala jednoznačne opisovať vplyvové aktivity a vplyvové pôsobenie cudzích spravodajských služieb na Slovensku.“
Poslanec František Majerský za KDH poukázal na to, že opozícia nemá prístup k informáciám, ktoré sa preberali na zasadnutí Bezpečnostnej rady SR. Myslí si, že ak existuje obava zo štátneho prevratu organizovaného skupinami zo zahraničia, mali by informáciami disponovať aj opoziční predstavitelia.
Predišli vraj incidentom na protestoch
Pavol Gašpar po rokovaní výboru povedal, že občania majú právo na protesty a cieľom spravodajskej činnosti nie je zmariť účasť jednotlivých demonštrujúcich. „Cieľom je zabrániť bezpečnostným rizikám, ktoré sme vyhodnotili,“ skonštatoval. Reagoval tak na zhromaždenia, na ktorých sa vo štvrtok a piatok zúčastnili po celom Slovensku desaťtisíce ľudí.
Tvrdí, že pre prijatie bezpečnostných opatrení dopadli aj minulotýždňové protesty len s troma incidentmi na úrovni priestupku. „Aj tie boli spôsobené opitými účastníkmi,“ podotkol.