Nie je jedno, čím zapíjame lieky. Na čo si dať pri ich požívaní pozor?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: freepik/wayhomestudio)

Účinok liekov zvyšuje nielen grapefruit. Rovnaký výsledok má kombinácia diuretík (liekov podporujúcich močenie) s konzumáciou petržlenu. Ak niekto užíva diazepam a napije sa odvaru z valeriány lekárskej, zvýši účinok užívaného lieku. Vplyv na zníženie účinku liekov má kurkuma aj pestrec mariánsky, obľúbená bylinka na podporu činnosti pečene.

Chorí, ktorí užívajú warfarín, liek na riedenie krvi, by nemali požívať ginkgo bilobu, obľúbený potravinový doplnok na podporu pamäte. Touto kombináciou totiž zvýši účinok warfarínu a tým aj krvácavosť.

Niektoré potraviny v kombinácii s liekmi spomaľujú ich vylúčenie z tela. Lieky sa následne kumulujú v tele, čím sa zvyšujú ich účinky. Príkladom je požitie pomela, pomaranča, mandarínky, citrónu alebo limetky.

Rovnaký účinok má aj konzumácia zázvoru či granátového jablka na lieky na cholesterol a proti srdcovej arytmii. Ku kumulácii liekov v tele prispievajú aj jablká, preto nie je vhodné zapíjať lieky jablčnou šťavou.

Kombinácia niektorých liekov s určitými potravinami má za následok zrýchlené vylúčenie liekov. Výsledkom je zníženie ich účinku. Rýchlejšie vylúčenie liekov z tela spôsobuje napríklad rakytník, čaj rooibos (známy ako červený čaj), echinacea, sója a kustovnica čínska.

Lieky by sa nikdy nemali kombinovať s alkoholom. Platí to nielen pre zapíjanie liekov. Pri užívaní niektorých liekov je dokonca pitie alkoholu zakázané. Ide predovšetkým o lieky na spanie, na bolesť, epilepsiu, uvoľnenie svalov, antibiotiká a psychofarmaká. Kombinácia týchto liekov s alkoholom môže vážne poškodiť zdravie a dokonca mať aj smrteľné následky.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie