Nie je cukor ako cukor. Ako si vybrať ten správny?

Ilustračná fotografia (Zdroj: Unsplash)

Biely zabijak, nebezpečná droga alebo sladká hrozba. Pod týmito desivými pomenovaniami sa skrýva obyčajný cukor. Nie je to trochu prehnané? Nemusí byť. Pokiaľ používate nadbytok cukru, telu to škodí.

Napriek tomu, že sa odporúčaná denná dávka cukru pohybuje okolo siedmich čajových lyžičiek, priemerne túto hodnotu prekročíme minimálne trikrát, píše portál idnes.cz. Pridané cukry sa totiž vyskytujú v dvoch tretinách všetkých spracovaných, teda priemyselne upravených potravinách, čo je už len krôčik na vznik ochorenia alebo závislosti na cukre, ku ktorej človek môže mať navyše aj genetické predpoklady.

Vedľa nadváhy môže nadbytok cukru vyvolať aj závažné choroby srdca alebo napríklad diabetes druhého stupňa. Sacharidy však nie je potrebné zo stravy vyraďovať úplne, prírodné varianty sú totiž zdravým zdrojom energie. Stačí len vedieť, ktorý typ cukrov je ten správny.

Sacharidy sú zdrojom energie pre celé telo – ľudský mozog, svaly, ale aj orgány fungujú na ich pravidelnom príjme. Je to makroživina, ktorá zahŕňa jednoduché cukry, škroby a vlákninu. Rozdiel medzi nimi je v tom, že škrob je komplexný sacharid, ktorý telo trávi pomalšie, a teda aj nárast a prísun energie do jednotlivých buniek celého tela je postupný.

Naopak cukor, teda najjednoduchšia forma sacharidu, je zaručený zdroj rýchlej energie, ktorej účinky človek pocíti do pár minút. Je to biely zabijak? Vždy záleží na zdroji, z ktorého sacharidy prijímame. Prírodné cukry sú pre telo potrebné a nenahraditeľné, navyše obsahujú aj iné prospešné látky. Prirodzene sa vyskytujúce sacharidy totiž obsahujú aj vitamíny a minerály.

Pre telo je teda pravidelný a rozumný prísun zeleniny, ovocia, celých obilnín či typických príloh, ako je ryža či zemiaky, veľmi dôležitý a popri bielkovinách a tukoch by také komplexné sacharidy mali tvoriť podstatnú časť našej stravy.

Hrozbou, a teda aj potenciálnym zabijakom pre náš organizmus sú predovšetkým umelé sladidlá a spracované potraviny, ktoré sú týchto nadbytočne pridaných látok plné. Predstavujú riziko v podobe zdravotných komplikácií, ale aj silnej závislosti na sladkých priemyselne vyrobených potravinách.

Ovocie, zelenina, celozrnné obilniny, strukoviny, orechy, semená, bylinky – to by mal byť základ nášho jedálnička. Tieto potraviny obsahujú prirodzene sa vyskytujúce cukry, ale sú tiež bohaté na vlákninu, bielkoviny, vitamíny, minerály a polyfenoly, ktoré sú kľúčové pre naše zdravie.

Naopak nadmerný príjem „zlého“ cukru nám môže spôsobiť vysoký krvný tlak, citlivé a pokazené zuby, zlé psychické rozpoloženie, chronickú únavu a samozrejme aj zvýšené ukladanie nežiaduceho telesného tuku.

Ak je totiž strava tvorená predovšetkým jednoduchými cukrami, pečeň ich začnú po určitej dobe meniť na molekuly tuku, ktoré sa v tele začnú nekontrolovateľne ukladať úplne všade. Keď obmedzíme príjem cukru, telo sa nám odmení štíhlejšou postavou, krajšou pleťou, silnejšou imunitou, zdravším spánkom a lepšou náladou.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie