fbpx

Nadránom si nezabudnite prestaviť hodinky. Odkedy a prečo posúvame čas?

Zdroj: FOTO TASR/František Iván

Kým niektorým ľuďom vyhovuje, že vďaka letnému času si môžu užívať denné svetlo dlhšie, druhým prekáža tma v ranných hodinách. Jedni sa tešia z toho, že ráno si o hodinu dlhšie pospia a namiesto budíka ich zobudí slnečný svit, iní smútia, že dni sa budú rýchlejšie skracovať.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa dokonalá žena (@dokonalazena)

Práve pre nesúlad v názoroch prebehla v krajinách EÚ anketa o tom, ktorý z časov si ponechať. Hádajte, kto sa stal víťazom? Vo väčšine európskych krajín získal prvenstvo letný čas. Brusel sa však rozhodol dať krajinám voľnú ruku pri výbere, a tak mal byť zimný čas tým, ktorý by na Slovensku prevzal celoročné žezlo.

Zmena sa odkladá

Do plánov Európskej únie však na začiatku roku 2020 nečakane zasiahla pandémia Covid-19. Zrušenie zmeny časov sa tak odložilo a vyzerá to tak, že do platnosti vstúpi až v roku 2027. 

Po tomto roku sa tak rozlúčime s dlhými letnými večermi na terasách reštaurácií, festivaloch či grilovačkách s priateľmi. Z mnohých večerných sov sa však možno stanú ranné vtáčatá, keďže vstávať sa nám bude ľahšie.

Kuriózne voľby v roku 2022

So zmenou času z letného na zimný sa museli popasovať aj vo volebných okrskoch. Župné a komunálne voľby sa totiž uskutočnili práve v deň, kedy sa menil čas, čo skomplikovalo sčítavanie hlasov.

Výsledky sa sumarizovali elektronicky prostredníctvom Integrovaného volebného informačného systému. V súvislosti so zmenou času preto bolo na 70 minút zastavené prijímanie zápisníc z volebných okrskov, aby nedošlo k pochybnostiam.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie