Nevieš, ako počas leta UŠETRIŤ na energiách? TU je návod!

Reklama
Zdroj: Unsplash

Leto je v plnom prúde a s ním spojené aj letné horúčavy. Zabrať dostávajú aj elektrické spotrebiče a následne aj naše peňaženky. Na energiách totiž minieme oveľa viac ako počas jesenného či zimného obdobia. Zvykli sme si, že na energiách sa dá ušetriť najmä počas zimy, no desiatky eur sa dajú na energiách ušetriť aj v letných mesiacoch. Agentúra SITA sa teraz s odborníkmi pozrela, ako na to.

Vetranie a tienenie okien

S príchodom leta prichádzajú aj nároky na chladenie domácností. Podľa Ondreja Šebestu, hovorcu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), treba si uvedomiť, že zníženie nárokov na chladenie dokáže vhodné tienenie okien. Vhodným riešením je napríklad inštalácia vonkajších žalúzií alebo okeníc, ktoré zabránia prehrievaniu interiéru. Dnes je možné si zadovážiť aj vysokoúčinné fólie, ktoré sa inštalujú na vonkajšie sklá okien a bránia prehriatiu okna. Tak, ako počas zimy, aj v lete je dôležité správne vetranie. „Vetrať sa snažme len ráno a večer, kedy je vonkajšia teplota najnižšia. Zmysluplné tienenie a vetranie dokáže významným spôsobom znížiť energetické požiadavky na klimatizovanie priestoru, respektíve ich úplne eliminovať,“ dodal Šebesta.

Podľa energetikov by sme mali vetrať hlavne ráno, cez deň by mala horúčava ostať za oknami. „Najprv ráno otvorte okná a prirodzene ochlaďte dom či byt. Akonáhle popoludňajšie slnko začne zvyšovať vonkajšiu teplotu, okná zatvorte a nechajte klimatizáciu, aby veci udržiavala chladné, namiesto toho, aby veci chladila. Ak do miestnosti padá priame slnečné svetlo, zatiahnite závesy či žalúzie,“ uviedla hovorkyňa Východoslovenskej energetiky, Katarína Šulíková.

Riad a pranie iba ráno a večer

Ak chceš ušetriť na energiách počas leta, mal by si obmedziť používanie elektroniky a horúcich spotrebičov. Aj keď to možno necítiš, umývačky riadu a práčky vytvárajú veľa tepla a horúcej vody. Toto všetko teplo sa počas dňa kumuluje a najmä v popoludňajších hodinách má potom tvoja klimatizácia čo robiť, aby všetko to prebytočné teplo rozptýlila. „V ideálnom prípade sa pokúste obmedziť používanie horúceho spotrebiča na ráno alebo večer,“ podotkla Šulíková.

Zateplenie a prievan

Je na mieste skontrolovať aj prievan a úniky vzduchu. Prievanové tesnenie dverí a okien môžu zaznamenať obrovské straty vzácneho chladenia z klimatizácie a jeho nahradenie teplom zvonku. Zateplenie domu a bytu má svoje opodstatnenie aj v lete. Zateplením podkrovia alebo pridaním sálavej bariéry sa tvoj domov ochladí okamžite. „Je to jeden z najefektívnejších spôsobov chladenia, ktorý môže vášmu klimatizačnému zariadeniu výrazne uľahčiť prácu,“ uviedla Šulíková.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie