A to bez ohľadu na to, koľko jedla zjedli. Podľa štúdie môže už 20 až 30 minút denného svetla ovplyvniť BMI. Preto ráno, akonáhle vstanete, roztiahnite záclony a žalúzie v celom byte a nasávajte dosť denného svetla, ktorého je teraz už ale čím ďalej tým menej…
Zabúdate si ustlať posteľ
Zdá sa to ako takmer nepochopiteľný aspekt, ale niektoré štúdie skutočne poukazujú na to, že ak ste bordelári a posteľ si nesteliete, môžete mať väčšie tendencie k tomu, že denne zjete viac jedla, než koľko by ste skutočne potrebovali.
Charles Duhigg, autor knihy Power of Habit (Sila návykov), uvádza, že ľudia, ktorí sa o svoje nočné kráľovstvo starajú, majú útulnú spálňu a v nej upratané, si tiež dávajú viac záležať na tom, čo jedia, a často si tak pripravujú zdravé obedy do práce.
Navyše majú títo ľudia údajne silnejšiu vôľu ubrániť sa chutiam počas celého dňa. No, či je to skutočne pravda, ťažko povedať, ale určite stojí za skúšku zmeniť svoje denné návyky.
Váha zapadá prachom…
Aj keď sú odborníci veľmi obozretní ohľadom váženia a skôr varujú ľudí, aby to nebrali ako jedinú platnú mincu, každodenné váženie vraj môže pomôcť znížiť telesnú váhu.
Z jednoduchého dôvodu: Váha je po prebudení najnižšia, čo človeka môže pozitívne motivovať. Zároveň vám to taktiež poskytuje informáciu o tom, ako na tom ste a či sa váha hýbe hore alebo dole, čo vás môže pre zvyšok dňa včas varovať.
Vynecháte raňajky
Rovnako zlé ako raňajkovať nezdravo je nedať si ráno vôbec nič. Výskumníci z univerzity v Tel Avive zistili, že pokiaľ si človek dá raňajky bohaté na bielkoviny, vlákninu a kvalitné sacharidy, ktorej energetická hodnota sa pohybuje okolo 2500 kJ, zamedzí tým dopoludňajším chutiam. Počas dopoludnia nemali testované osoby hlad a nelákala ich „túžba na nezdravé veci“.