Ranné vstávanie je obzvlášť náročné. Dospávame minúty odkladaním budíka a sme navyknutí na rituály, ktoré nášmu organizmu neprospievajú. Je to ľahká cesta k stúpajúcej telesnej hmotnosti.
Nezdravé ranné návyky môžu nielen urobiť váš deň stresujúcim a menej produktívnym, ale tiež pridať centimetre k vášmu pásu a vystaviť riziku vzniku mnohých zdravotných problémov.
To, ako začnete ráno, môže určiť, aký bude zvyšok dňa. Zdravá ranná rutina je kľúčom k udržaniu zdravej mysle a tela. Na druhej strane, ak začnete svoj deň nezdravými a neusporiadanými rannými rituálmi, môže to poškodiť vaše zdravie.
Viacnásobné odkladanie budíka, pitie kávy alebo čaju ako prvé namiesto raňajok či samotné vynechanie raňajok robí mnoho ľudí. Tieto nezdravé ranné návyky môžu nielen urobiť váš deň stresujúcim a menej produktívnym, ale tiež vystaviť riziku vzniku mnohých zdravotných problémov. Ranné chyby dokážu brzdiť dosahovanie cieľov v oblasti chudnutia.
Je množstvo nástrah, ktoré negatívne ovplyvňujú vašu váhu. Napríklad to, že ráno nemôžete vstať z postele. Aké sú tie ďalšie?
Dlhé vyspávanie
Vychutnať si 7-8 hodín spánku denne je nevyhnutné pre dobré zdravie. Príliš málo spánku, ako aj prespávanie môže viesť k priberaniu. Ak spíte príliš dlho, skončíte s neskorými raňajkami, čo ešte viac ovplyvní váš metabolizmus.
Štúdia zistila, že ľudia, ktorí spali 9 alebo 10 hodín každú noc, mali o 21 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa stanú obéznymi než ľudia, ktorí spali 7 až 8 hodín, píše portál thehealthsite.com.
Počas spánku sa produkuje hormón leptín, ktorý nám dáva najavo, že sme sýti. Je jasné, čo nastane, keď nebudeme spať dostatočne. Málo spánku tiež zvyšuje produkciu ghrelínu, po ktorom nás naháňa hlad a chuť na jedlo.
Podľa vedcov ale môže hormóny totálne rozhodiť aj nadbytok spánku, kedy hormóny nebudú vedieť, v akom čase sa majú správne vyplavovať, píše Blesk.
Vstávate počas tmy
V zimných mesiacoch je to dosť komplikované, najmä ak ráno musíte vstávať skoro, keď je ešte tma. Ale akonáhle sa začne rozodnievať, nemali by ste vstávať do zatemnenej izby. Štúdia, ktorá vyšla v časopise PLoS One, totiž dospela k záveru, že ľudia, ktorí nemali ráno dostatok denného svetla, mali výrazne vyššie BMI ako tí, ktorí ihneď po prebudení rozťahovali záclony.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)