fbpx

Nevedomky ich prikrmujeme. Bratislava hlási problém s premnoženými potkanmi

Ilustračná fotografia (Zdroj: X)

Zvýšený pohyb hlodavcov je vidieť v dierach pri domoch, panelákoch, pri stojiskách smetných košov alebo v pivniciach. Napriek tomu, že ide najmä o nočné tvory, obyvatelia ich vidia už aj cez deň. Odborník na deratizáciu upozornil, že sa môžu dostať až do bytov. Mestské časti sa ich snažia regulovať, informuje o probléme RTVS.

,,Videla som ich už aj naživo, ako v blízkosti domov pobehujú, relatívne niekedy aj v hojnom počte. Pri včerajšom rannom venčení sa mi stalo, že som videla, ako vrana zabíja potkana. Bolo to pri škôlke, doteraz tam leží,“ opísala svoju skúsenosť obyvateľka mestskej časti Bratislava-Petržalka Juliana Bušíková Bajzíková.

Najväčším problémom je zlé zaobchádzanie so zvyškami potravín. Väčšinou ich splachujeme do kanalizácie, píše portál Správy RTVS. ,,Ľudia mnohokrát zbytky potravín splachujú do WC, čo by nemali. Zbytky potravín nám idú do kanalizácie a potkan je dostatočne inteligentný a dôvtipný na to, aby zistil, odkiaľ prichádza do tej stoky tá potrava,“ hovorí deratizér David Lukáčik.

Ďalším dôvodom premnoženia hlodavcov je ich nevedomé prikrmovanie. ,,Mnohí si myslia v dobrej viere, že prikrmujú mačky, alebo túlavú zver v meste. Práve tie pozostatky nedajbože nejakej kuchynskej zmesi, ostávajú potom vo verejnom priestore a lákajú potkanov,“ povedala vedúca oddelenie životného prostredia mestskej časti Bratislava-Dúbravka Mária Smiešková.

Početné podnety občanov riešia miestne úrady. Ak ľudia vidia potkanov, treba im to nahlásiť. ,,Obratom poslali pracovníka, ktorý zabezpečil nastavenie nástrahy, zasypanie jamy a následne ďalšia mimoriadna deratizácia sa uskutočnila v našich priestoroch aj okolí,“ uviedla Bajzíková.

S potkanmi má problém niekoľko rokov aj Karlova Ves, píše ďalej o probléme SME. „Dôvodom môže byť dlhodobo znížený počet, respektíve intenzívna redukcia ich prirodzených nepriateľov, najmä pouličných mačiek,“ hovorí Branislav Heldes z miestneho úradu.

Výraznejšiu migráciu potkanov zaznamenali aj pre výstavbu električkovej trate v Petržalke. „Hlavné mesto vykonalo v januári 2024 mimoriadnu deratizáciu pozemkov vo vlastníctve a správe hlavného mesta pozdĺž električkovej trate,“ informuje hovorca magistrátu Peter Bubla.

Pripomína tiež, že deratizácii venujú pozornosť aj v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, kde dvakrát ročne deratizujú kanalizačné siete. Deratizácia mestá problémov s potkanmi definitívne nikdy nezbaví, udržuje však ich populáciu v znesiteľných množstvách.

Samosprávy sú zo zákona povinné vykonávať deratizáciu dvakrát ročne. ,,Mestská časť vykonáva deratizáciu v období apríl – máj a ide zväčša o jeden týždeň,“ informoval Pavlík.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie