Francúzsky súd rozhodol, že starožitník má nárok na 4 milióny, za ktoré predal africkú masku. Tú kúpil za približne 150 eur. Do prípadu sa však zapojili aj pôvodní majitelia.
Keď starší francúzsky pár našiel na pojde africkú masku, netušil, aké má šťastie. Doslova. Masku totiž predal za v prepočte 150 eur starožitníkovi, ktorý ju prepredal neznámemu kupcovi za zhruba 4 milióny eur.
Maska Ngil, ktorú vyrobili členovia kmeňa Fang v Gabone, je zrejme jednou z iba 10 zachovaných. Podľa BBC , ktorá o príbehu informuje, drevenú masku z 19. storočia získal za neznámych okolností okolo roku 1917 koloniálny guvernér a žalobcov dedo. „Masku nosili členovia tajnej spoločnosti Ngilov pri hľadaní tých, ktorí rušia pokoj, vrátane možných čarodejníkov a čarodejníc,“ uviedol portál.
Dvojica sa predaj pokúsila zvrátiť na súde, ten im ale pred pár dňami nevyhovel. A starožitník tiež stiahol ponuku na 300 tisíc eur, ktoré ponúkal v rámci dobrej vôle. Celý príbeh však podľa britskej stanice vrhá svetlo na nakladanie s kultúrnymi pamiatkami, informuje Seznamzpravy.cz.
Africký štát Gabon požiadal o zastavenie obchodu s tým, že mu maska patrí. Súd však toto tvrdenie odmietol. Desiatky tisíc diel afrického umenia sa nachádzajú mimo afrického kontinentu, píše BBC. Väčšina artefaktov bola vyvezená počas koloniálnej éry. Francúzsky prezident Emmanuel Macron už skôr vyzval na vrátenie afrického umenia: „Nemôžem sa zmieriť s tým, že veľká časť kultúrneho dedičstva niekoľkých afrických krajín je vo Francúzsku,“ nechal sa počuť.