Netopiere čelia mnohým hrozbám v dôsledku zmien životného prostredia a poľnohospodárskych postupov. Mnohé obľúbené potraviny, ako sú banány, čokoláda a káva, závisia od týchto živočíchov. Niektoré výrobky by bez netopierov nemuseli existovať, uviedol The Guardian. Zanedbávané netopiere ničia škodcov a opeľujú rastliny, čo prináša obrovské úspory v poľnohospodárstve.
Jedným z problémov je rastúci dopyt po niektorých liehovinách, ako je tequila, ktorá sa vyrába z agáve. Kvôli zvýšenému dopytu pestovatelia čoraz častejšie zberajú túto rastlinu v rozsahu, ktorý ohrozuje netopiere.
Netopiere zohrávajú v potravinovom systéme človeka niekoľko dôležitých úloh. Niektoré pôsobia ako prirodzená ochrana proti škodcom, iné opeľujú rastliny, z ktorých sa pestujú banány, kokosové orechy alebo avokádo.
Mnoho ľudí si túto úlohu spája so včelami a motýľmi. Ovocinožravé druhy netopierov pomáhajú udržiavať voľne rastúce rastliny šírením semien.
Podľa biologičky Jade Florenceovej netopiere ročne ušetria viac ako viac ako 3 miliardy eur v poľnohospodárskej produkcii. „Ich samotná prítomnosť na poliach môže znížiť aktivitu škodcov,“ povedala odborníčka na ochranu netopierov Kristen Learová. Napriek všetkým spôsobom, ktorými tieto tvory pomáhajú, sa na ne často zabúda, dodala.
Agáva je závislá od netopierov
Napríklad alkoholický nápoj tequila sa vyrába z agáve, ktorá je závislá od opeľovania a šírenia semien netopiermi. „Rastúci dopyt po týchto liehovinách je problémom pre rastliny, netopiere a celú biodiverzitu,“ povedala lesná inžinierka Diana Pinzónová.
Podľa nej to núti pestovateľov zbierať úrodu dlhodobo neudržateľným spôsobom. Na mnohých miestach sa rastliny agáve strihajú ešte pred kvitnutím. Netopiere, ktoré sú závislé od ich nektáru, tak majú menej zdrojov potravy.
Agáve sa dajú pestovať pomocou výhonkov, ale bez krížového opelenia netopiere strácajú genetickú rozmanitosť. Podľa Pinzóna by to mohlo znížiť ich odolnosť voči klimatickým zmenám a extrémnemu počasiu. „Tieto dva druhy sa vyvíjali spoločne posledných desať miliónov rokov. Ak stratíte jeden, stratíte aj druhý,“ povedala.
Napriek všetkým výhodám sa netopiere stretávajú s problémami. „Mnohé druhy na celom svete čelia určitému úbytku biotopov, napríklad rušeniu ich úkrytov v jaskyniach alebo na stromoch,“ povedala Learová. Medzi ďalšie riziká patrí extrémne počasie a celý rad chorôb. Napríklad takzvaný syndróm bieleho nosa zabil v Severnej Amerike milióny jedincov.
Na zlepšenie situácie odporučila odborníčka na ochranu netopierov rešpektovať uzávery jaskýň, chrániť staré stromy a zabezpečiť zdroj vody v suchých oblastiach. Záujemcovia môžu tiež stavať búdky pre netopiere a vysádzať rastliny, ktoré priťahujú nočný hmyz.