V minulosti sa spotrebe elektriny v domácnostiach nevenovala až tak veľká pozornosť, no dnes je situácia výrazne odlišná. To je pozitívne, pretože úspora energií sa stala nutnosťou. Je vysoko pravdepodobné, že sa už nikdy nevrátime k nižším cenám elektriny, aké sme kedysi poznali. Dodávatelia pritom používajú rôzne praktiky na trhu.
Hoci ceny elektriny na európskych trhoch klesajú pomerne rýchlo, slovenskí dodávatelia túto zmenu v cenách pre spotrebiteľov reflektujú len veľmi neochotne. Informuje SITA. Namiesto toho sa snažia nájsť spôsoby, ako zvýšiť svoje zisky, čo sa im môže neskôr vypomstiť.
Možno ste už dostali ponuku na fixáciu cien elektriny, ktorá sa na prvý pohľad zdá výhodná, najmä po miernom znížení cien. V skutočnosti však ide o dlhodobú viazanosť na dva až tri roky s pevnou cenou, pričom očakávaný ďalší pokles cien znamená, že by ste zaplatili viac, ako by ste museli.
Dodávatelia sa pritom chránia zmluvnými podmienkami, ktoré predčasné ukončenie zmluvy takmer znemožňujú. Ak by ste sa o to pokúsili, čelia vám vysoké sankcie, ktoré môžu dosiahnuť až stovky eur, čo odzrkadľuje stratu dodávateľa pri rozdiele medzi pevnou a nižšou aktuálnou cenou.
Ďalším častým omylom slovenských domácností je neefektívne využívanie spotrebičov. Ľudia často predpokladajú, že najviac elektriny spotrebuje chladnička alebo práčka, no v skutočnosti najviac energie zbytočne míňajú malé spotrebiče.
Týka sa to najmä rýchlovarnej kanvice, ktorá aj napriek krátkemu času prevádzky spotrebuje veľké množstvo energie, pretože funguje na vysoký výkon. Ak navyše naplníte kanvicu väčším množstvom vody, než potrebujete, ohrev trvá dlhšie, čo vedie k zbytočnej spotrebe elektriny.
Preto je dôležité vedieť, koľko vody skutočne potrebujete na počet šálok, ktoré pripravujete. Ak si nie ste istí, môžete naplniť šálky vodou a tú potom preliať do kanvice. Týmto spôsobom použijete presne toľko vody, koľko je potrebné, a zamedzíte zbytočnému plytvaniu energie.
Najlepšie je mať všetko pod kontrolou
Najefektívnejší spôsob, ako šetriť energiou, je naučiť sa vypočítať spotrebu domácich spotrebičov a osvojiť si techniky, ktoré vám pomôžu minimalizovať náklady na energie. Informuje portál Candy.
Ako zistiť energetickú triedu spotrebiča
Aj keď sa systém energetických štítkov aktualizoval, princíp ostal rovnaký. Spotrebiče v triede A sú oveľa úspornejšie než tie v triedach F alebo G. Existujú aj nové kategórie ako AA a AAA, ale základný princíp ostáva. Jednoducho sa pozrite na energetickú triedu vášho spotrebiča, aby ste zistili jeho spotrebu.
Ak máte energeticky náročný spotrebič, môže sa oplatiť zvážiť kúpu úspornejších modelov, ako sú napríklad práčky Candy triedy A, ktoré spotrebujú o 35 % menej energie v porovnaní s práčkami triedy D alebo E, čím vám šetria energiu, peniaze a zároveň sú šetrné k životnému prostrediu.
Ako zistiť, či váš spotrebič spotrebúva príliš veľa energie
Energetický štítok poskytuje rýchly prehľad o efektívnosti spotrebiča. Každý spotrebič má uvedený svoj príkon (vo wattoch) a čas, počas ktorého je v prevádzke. Ak chcete vypočítať spotrebu energie, vynásobte príkon počtom hodín používania.
Množstvo energie spotrebované spotrebičom nájdete tiež na energetickom štítku. Napríklad práčky Candy RapidO‘ majú spotrebu od 45 kWh, čo je výrazne menej v porovnaní s práčkami triedy G, ktoré spotrebujú okolo 100 kWh.
Ak máte podozrenie, že váš spotrebič spotrebúva viac energie, než by mal, porovnajte jeho spotrebu s údajmi v príručke výrobcu. Ak je spotreba výrazne vyššia, spotrebič môže byť neefektívny a bude potrebovať opravu. Aplikácia hOn vám navyše na základe používania spotrebiča navrhne opatrenia na optimalizáciu spotreby, ako napríklad zníženie teploty prania.