fbpx

Nepodceňujte vysoký krvný tlak. Je spúšťačom TÝCHTO siedmich vážnych ochorení

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Naše telo dáva signály, keď sa niečo zlého deje. Sú ale prípady, pri ktorých si príznaky nevšimneme a môže to spôsobiť závažné zdravotné problémy. Dnes si povieme o chorobách, ktoré zapríčiňuje dlhodobo neliečený vysoký krvný tlak.

Vysoký krvný tlak je bežný stav, ktorý postihuje telesné tepny. Nazýva sa to aj hypertenzia. Ak máte vysoký krvný tlak, sila krvi, ktorá tlačí na steny tepien, je neustále príliš vysoká. Srdce musí pracovať viac, aby pumpovalo krv.

Krvný tlak sa meria v milimetroch ortuťového stĺpca (mm Hg). Vo všeobecnosti je hypertenzia hodnota krvného tlaku 130/80 milimetrov ortuti (mm Hg) alebo vyššia, informuje portál mayoclinic.org.

Vysoký krvný tlak je pritom jednou z najrozšírenejších chronických chorôb. Tento „tichý zabijak“ postihuje ľudí na celom svete. Na začiatku nevidíme žiadne výraznejšie príznaky, ktoré by na problém odkazovali.

Pri dlhodobo neliečenom vysokom tlaku si ničíme naše zdravie a spúšťame ďalšie závažné ochorenia. Ide napríklad o poškodenie ciev, srdca, mozgu, obličiek a iných kľúčových orgánov. Mnohí ho podceňujú a nepovažujú za hrozbu, patrí pritom k najčastejším príčinám ochorení či predčasnej smrti, informuje agentúra SITA.

Ak si tlak zmeriate v pohodlí domova alebo u lekára, číselné hodnoty prezradia viac, než si myslíte. Vysoké hodnoty tlaku krvi mimoriadne ovplyvňujú systémy v tele a v neposlednom rade sa zväčšuje námaha srdca, zhoršuje funkcia ciev či dochádza k dlhodobému poškodeniu orgánov.

Hypertenzia, čiže vysoký krvný tlak, spúšťa tieto najzávažnejšie zdravotné potiaže:

Infarkt myokardu (srdcový infarkt)

Pri zvýšenom tlaku srdce pracuje intenzívnejšie, aby zaistilo dostatočný prietok krvi do celého organizmu. Námaha pritom oslabuje srdcový sval a stúpa riziko srdcového infarktu. Upchatím tepien či poškodením ciev si zablokujeme prietok krvi do srdca, čo spôsobí infarkt.

Cievna mozgová príhoda (mŕtvica)

Aj mŕtvicu spôsobuje neliečený vysoký tlak, ktorý ovplyvňuje tepny vedúce do mozgu, ktoré sa následne zablokujú alebo prasknú.

Vďaka tomu dochádza k nedostatku kyslíka a živín v mozgovom tkanive, čo vedie k poškodeniu mozgu. Dôsledky sú zničujúce – od čiastočnej alebo až po trvalú stratu pohybovej schopnosti.

Chronické zlyhanie obličiek

Obličky citlivo reagujú na zmeny krvného tlaku. Ak je dlhodobo vysoký, cievy v obličkách sa poškodzujú a znižuje schopnosť filtrácie krvi.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie