Vlastným očiam nemohli uveriť pracovníci bezpečnostnej kontroly na letisku v austrálskom Melbourne. Jedna pasažierka tam v príručnej batožine mala vo vákuovom obale svoje vlastné srdce, ktoré jej lekári pred rokmi odstránili pri transplantačnom zákroku.
Jessice Manningová má iba 30 rokov a rozhodla sa, že sa presťahuje z Nového Zélandu do Austrálie. So sebou si vzala aj vlastné srdce, ktoré však u colníkov a pracovníkov bezpečnostnej kontroly vzbudilo podozrenie. Museli preveriť, či z balíčka nemôže vzísť nejaké nebezpečenstvo, napríklad zdravotné.
Po vysvetlení všetko nabralo dobrý koniec a žena si mohla oddýchnuť.
„Strávila som tam asi hodinu, kým sa to vyjasnilo, a ja som mohla dostať svoje srdce do Austrálie. Teraz ho mám zase v bezpečí vo svojej skrini,“ povedala denníku New Zealand Herald.
Pracovník ochranky podľa nej nevedel, čo si má počať.
„Tak sa šiel porozprávať so svojim šéfom, načo mi vyhŕkli do očí slzy. Ten chlapík bol ale veľmi milý. Chápem, bol len opatrný. Jednoducho sa bál, aby som do Austrálie nezavliekla nejakú chorobu,“ dodala Jessica, ktorá pracuje ako učiteľka.
Že je stále nažive, za to vďačí darcom orgánov. V roku 2016 jej lekári dávali len dva roky života, pokiaľ by sa nepodarilo nájsť darcu srdca a pečene. Po 16 mesiacoch svitla nádej, ktorá vyústila v transplantácii oboch orgánov.
„Trvalo im dlho, než sa rozhodli, či je to niečo, čo stojí za riziko,“ povedala ďalej. Jessica, pôvodom z Nového Zélandu, sa narodila so šiestimi srdcovými chybami. V detstve a dospievaní podstúpila niekoľko srdcových operácií. Prvé zákroky absolvovala v piatich mesiacoch a potom vo veku troch a šiestich rokov.
Po transplantácii darovala svoje srdce pre potreby lekárskeho výskumu. Po desiatich mesiacoch jej ale vedci zavolali, že už orgán nepotrebujú, a spýtali sa, či ho nechce späť.
Akonáhle dostala nové srdce a pečeň, konečne vraj spoznala, aké je to žiť takmer normálny život.
„Vždy som mala problémy s dýchaním, a nemohla som preto vykonávať niektoré činnosti,“ vysvetlila pacientka. Keď sa jej ľudia pýtajú, čo je pre ňu najlepšie po transplantácii, tak odpovedá: „Môžem dýchať.“