Nenechajte si zaniesť cievy. Tipy, ktoré vám pomôžu udržať si lepšie zdravie

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Slúžia nám nepretržite 24 hodín denne, ale často na nich zabúdame. Pritom sú také dôležité pre naše zdravie. Poradíme vám, ako sa starať o cievy.

Srdcovo-cievne choroby patria k najčastejším chorobám obehovej sústavy. Zatiaľ čo zdravé cievy regulujú krvný tlak, zabezpečujú plynulé prúdenie krvi a rozvádzajú krv zo srdca do najtenších kapilár, cievy s aterosklerotickými usadeninami sú zúžené, strácajú pružnosť a všetky spomínané funkcie prestávajú zvládať, píše portál idnes.cz.

Zastúpi ich síce srdce, ktoré pracuje s vyšším nasadením, avšak za cenu zvýšeného krvného tlaku – ďalšieho veľmi nebezpečného civilizačného ochorenia.

Nepodceňujte riziká

Aby sme predchádzali zaneseniu a zužovaniu ciev, je potrebné sa v prvom rade vyhýbať rizikovým faktorom. Tými sú napríklad vysoká hladina tukov v krvi, vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita, málo pohybu, fajčenie aj stres. Cievam naopak prospieva zdravý životný štýl a predovšetkým pohyb.

Zabraňuje hromadeniu krvi, ktoré vedie k vzniku kŕčových žíl a opuchov. Odborníci odporúčajú sa vyhýbať hlavne dlhému státiu a sedeniu. Ideálne sú rázne prechádzky, plávanie či jazda na bicykli. Ak sa snažíte o zníženie nadváhy (aj schudnutie o pár kíl cievam prospeje), zamerajte sa na pás. Práve brušná obezita môže spôsobiť vývoj vysokého krvného tlaku, zvýšenie hladiny cholesterolu a aterosklerózu.

Pomôže aj zdravá strava

Jedálny lístok pre zdravé cievy nie je žiadna drsná diéta. Väčšina ľudí si ho zamiluje, pretože sa veľmi podobá stredomorskej strave. Ktoré zmeny v jedálničku lekári najčastejšie odporúčajú?

  1. Obmedziť soľ. Je možné ju nahradiť do veľkej miery čerstvými bylinkami. Dochutiť jedlo je možné navyše aj rôznymi druhmi korenia.
  2. Obmedziť alebo úplne vylúčiť tučné a veľmi sladké jedlá (napr. údeniny, polotovary a instantné jedlá, jedlá z rýchlych občerstvení a pod.).
  3. Vymeniť živočíšne tuky za tuky rastlinné (napr. olivový olej, orechy, semienka). Do jedálnička zaraďte aspoň dvakrát týždenne porciu rýb (makrela, losos), vďaka obsiahnutým omega-6 a omega-3 kyselinám posilníte svoje srdce aj cievy.
  4.  Pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu má aj vláknina. Na vašom tanieri by preto nemali chýbať cereálie, celozrnné pečivo, ovocie, zelenina, nelúpaná ryža alebo cestoviny.
  5. Chýbať nesmie ani dostatočný príjem tekutín. Obmedziť je ale potreba pitia väčšieho množstva čiernej kávy, čierneho čaju, sladených nápojov aj alkoholu.

To nie je všetko

Životodarnému obehovému systému zásadne prospejete, keď navždy skoncujete s cigaretami a alkoholom. Fajčenie okrem iných nežiaducich účinkov poškodzuje vnútornú výstelku ciev, zvyšuje srdcovú frekvenciu a spôsobuje tak zvýšenie rizika srdcovo-cievnych ochorení.

O alkohole platí, že pohár červeného vína vám síce prospeje (v miernych množstvách môže vďaka obsahu resveratrolu zlepšiť hladinu HDL cholesterolu), ale väčšie množstvo okrem toho, že škodí srdcu a cievam, predstavuje aj veľkú kalorickú nálož.

K zdravému životnému štýlu ale patrí aj obmedzenie stresu, dostatok odpočinku a kvalitný spánok. Nepodceňujte ani ich rolu!

Pristane im stimulácia

Pre zdravé cievy je tiež mimoriadne vhodné striedanie teplého a studeného dráždenia, ktoré ich povzbudzuje. To skvele spĺňajú Kneippove kúry, ktoré využívajú studený alebo teplý prúd vody či striedanie oboch na určité miesta tela.

Zameriava sa na podporu prekrvenia, autonómnej nervovej sústavy, ciev a imunitného systému. Zbavuje nervozity a bolesti hlavy, uvoľňuje svalové kŕče a silné bolesti nôh.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie