fbpx

Nenápadná muška, ktorá číha na teba v prírode. Jej uštipnutie predstavuje zdravotné riziko

Jej latinský názov znie Simulium trifasciatum, na Slovensku by sme ju našli pod názvom muška muškovitá, hoci pomenovanie nie je u nás bežne rozšírené. Skôr sa im hovorí muchničky, čo je výraz prevzatý z českého jazyka. Foto: blesk,cz, pasti.cz

V tých extrémnejších prípadoch sa objaví toxický šok, ktorý môže skončiť až smrťou. Ide naozaj iba o výnimočnú situáciu, to znamená, že sa nemusíš vzdať pobytu v prírode. Oveľa častejší býva závažný zápal, ktorý vznikne, keď si budeš miesto uštipnutia škriabať, čo býva v prípade uhryznutia týmto hmyzom veľmi časté.

Dá sa útoku tohto nepríjemného a agresívneho hmyzu vyhnúť? V prvom rade sa stráň miest, kde sa im darí nachádzať svoje obete. V domácnosti sa mušky bežne nevyskytujú, preferujú prevažne vlhké miesta v blízkosti vody. Rizikom sú tečúce vody, čiže potoky či rieky. Vo zvýšenom množstve ich nájdeme aj na pastvinách, kde sa pasie dobytok, ktorý je pre mušky okrem človeka tiež veľkým lákadlom.

Dôležité tiež je dbať na zakrytie pokožky, pretože na rozdiel od komárov muška muškovitá sa nedokáže dostať cez bariéru látky. Existujú aj špeciálne repelenty určené práve proti tomuto druhu hmyzu, ale užitočné bude aj nanesenie klasického odpudzovača hmyzu, ktorý zakúpiš v každej drogérii či lekárni.

Čo robiť, ak ťa už muška uhryzla? Po prvé, nikdy, naozaj nikdy si postihnuté miesto neškriab. Je potrebné ho chladiť, ak máš k dispozícii ľad, prípadne vyskúšaj fľašu so studenou vodou. Na výlety si so sebou nos aj dezinfekciu a tiež antialergický gél, ktorý dostaneš v lekárni bez lekárskeho receptu. Môže ti urobiť neoceniteľnú službu, keďže zmierni úporné svrbenie a tiež opuch. Nevynechaj ani dezinfekciu, ktorej použitím predídeš vzniku infekcie a tiež, aby sa z rany vyplavili škodlivé látky.

V našich končinách tento hmyz neprenáša vážne choroby, v subsaharskej Afrike sa od neho môžeš nakaziť takzvanou riečnou slepotou, ktorá spôsobuje čiastočné či trvalé oslepnutie. V ojedinelých prípadoch je u nás prenášačom lymskej boreliózy ako napríklad aj kliešť.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie