Nemusí to znamenať iba zisk. Fico robí zo Slovenska piatu kolónu Činy, hovorí český odborník

Reklama
Vľavo ministerka hospodárstva Denisa Saková, v strede premiér Robert Fico s čínskym predsedom vlády Li Čchiangom, vpravo minister dopravy Jozef Ráž. Foto: reprofoto/ Facebook/Robert Fico

Zbližovanie Roberta Fica s Čínou môže Slovensku priniesť biznis, ale aj zásadné riziko. „Ide o deklaráciu orientácie na východ, akú by si ani Miloš Zeman nemohol vo svojej dobe dovoliť,“ hovorí šéf organizácie Sinopsis Martin Hála.

Zatiaľ čo Fico misiu v Číne označil za „jednu fantastickú veľkú cestu“ a vyzerá ekonomické benefity, ktoré môže priniesť, mnohí experti varujú, že sa Slovensko vydáva v ústrety komunistickému režimu, ktorý vytvára mocenský blok s Ruskom, a Slovensko sa – podobne ako Maďarsko – pokúsi využiť na rozkladanie Európskej únie, píše portál seznamzpravy.cz.

„Slovensko a Maďarsko sedia každé na dvoch stoličkách, ktoré sa teraz už dosť rýchlo od seba rozbiehajú. V istom okamihu sa taká pozícia stáva neudržateľnou,“ opisuje Martin Hála, sinológ a riaditeľ organizácie Sinopsis, ktorá sa dlhodobo venuje skúmaniu čínskeho vplyvu.

Si Ťin-pching po rokovaní s Ficom oznámil, že vzťahy so Slovenskom povyšuje na strategické partnerstvo. Podľa odborníka to však ešte nemusí znamenať veľa, no mnohé to naznačuje. „Je to len východisková pozícia k ďalšiemu vyjednávaniu, z ktorej môže niečo vzísť, alebo aj nič. Peking však v súčasnej medzinárodnej situácii a raste skepticizmu v Európe zúfalo potrebuje spojencov v EÚ, takže bude podľa svojich možností Slovensko protežovať, podobne ako Maďarsko.“

Slovensko má svojim počtom obyvateľov aj výkonom ekonomiky výsledky ako malá čínska provincia. Napriek tomu sú však vzťahy s ním natoľko zaujímavé, že Fico užil prijatie na úrovni najvplyvnejších svetových štátnikov. „Pre Peking je Ficova návšteva zaujímavá z dôvodov domácej i zahraničnej politiky. V domácej politike ako doklad rešpektu, ktorého čínske vedenie stále požíva u niektorých štátnikov v Európe; v zahraničnej politike sa Slovensko (spolu s Maďarskom) stáva nástrojom, ktorým môže Peking nabúravať jednotnú politiku EÚ,“ hovorí Hála.

S týmito krokmi Slovenska voči Čína sa špekuluje napríklad o príchode čínskej automobilky či výstavbe infraštruktúry, pre Slovensko to však nemusí znamenať iba zisk. „Slovensko môže z orientácie na Peking všeličo vyťažiť, ale aj všeličo stratiť. Vzhľadom na novo uvalené ochranné clá sa bude Čína snažiť presunúť výrobu najmä elektromobilov a súvisiacich komponentov, ako sú vysokokapacitné batérie, priamo do EÚ,“ dopĺňa odborník.

A čo tým môže získať sám Rober Fico? „Robert Fico a jeho vláda sú zjavne odhodlaní zmeniť doterajšiu zahraničnopolitickú orientáciu krajiny. Peking im v tom bude významným spojencom, navyše aspoň v tejto chvíli stráviteľnejším ako Putinovo Rusko,“ dodáva Hála.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie