Nemeckú armádu sledujú drony. Podozrivé je Rusko, nikto s tým však nič nerobí

Reklama
Na snímke nemeckí vojaci v bojových vozidlách pechoty Puma sa účastnia na vojenskom cvičení vo výcvikovom priestore.

Nad nemeckými, vojenskými cvičiskami, kde sa trénujú ukrajinskí vojaci, lietajú neznáme drony. Bundeswehr podozrieva Rusko, ale stroje nezostreľuje. Nemeckí poslanci ho za to kritizujú. Upozorňujú, že o probléme sa vie už rok a napriek tomu nikto nekoná.

„Nad vojenským výcvikovým priestorom Klietz, kde Bundeswehr učí Ukrajincov používať (nemecké tanky) Leopard I, sú pravidelne pozorované drony,“ varuje obranný expert vládnej Slobodnej demokratickej strany (FDP) Marcus Faber. „Je to jasne organizované a ukazuje to na Rusko,“ dodáva s tým, že nad niektorými vojenskými zariadeniami je niekoľko dronov vidieť aj zároveň.

Podľa nemeckého denníka Bild správy o tajomných bezpilotných lietadlách už v októbri 2022 vydesili terajšieho generálneho inšpektora Bundeswehru Carstena Breuera. Vojenskú políciu poveril používaním protidronovej rušičky HP 47.

Jej účinnosť ale nebola dostatočne preskúmaná a Bundeswehr neuskutočnil žiadne ďalšie opatrenia, dodáva denník. V novembri 2023 pritom zriadil pracovnú skupinu pre drony.

Keďže nemecká armáda zatiaľ z oblohy žiadne neznáme bezpilotné lietadlo nezložila, nemôže podozrenie, že za nimi stojí Moskva, potvrdiť.

Nemeckí poslanci Bundeswehra za pomalé konanie kritizujú. „Potrebuje zrýchliť. Armádne štruktúry sa musia zrýchliť. Nie je akceptovateľné, aby generálny inšpektor zistil, že existuje masívny problém s dronmi, ale ajtak sa za rok nič s tým nestalo,“ uviedol Andreas Schwarz z vládnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD).

„Pokiaľ ide o drony, treba toho veľa dohnať,“ hovorí aj Faber. „Jedna vec je jasná: naša armáda potrebuje moderné rušičky. Potrebujeme výsledky od pracovnej skupiny v najbližších niekoľkých mesiacoch.“

Podľa štátneho tajomníka ministerstva obrany Nilsa Hilmera si pracovná skupina musí najskôr s ministrom vnútra ujasniť, akým spôsobom sa voči dronom postaviť. Musí preskúmať, ktoré obranné zariadenia sú účinné a ako rýchlo ich možno zaobstarať.

Od augusta 2023 bolo v Nemecku vycvičených najmenej 6 000 ukrajinských vojakov. Po USA je druhým najväčším dodávateľom vojenskej pomoci Kyjevu. Ukrajinci si okrem leopardov pochvaľujú protilietadlové tanky Gepard, ktoré využívajú práve na zostreľovanie dronov.

Nemecko nie je jediná európska krajina, ktorá rieši nevítanú prítomnosť dronov spojených s Ruskom. Nórsko v roku 2022 zadržalo niekoľko Rusov, ktorých vinia zo špionáže či porušenia zákazu používania dronov vo svojom vzdušnom priestore.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie