Zúčastneným spoločnostiam by počas najmenej šiestich mesiacov mali byť k dispozícii odborníci, mali by sa naučiť nové metódy a vymieňať si nápady s ostatnými zamestnávateľmi. Budú aj v kontakty s firmami, ktoré už na štvordňový týždeň prešli natrvalo. Za vedecké vyhodnotenie bude zodpovedať univerzita v Münsteri.
Nemecku chýbajú zamestnanci
Nemeckí odborári sa opierajú o výsledky projektu neziskovej organizácie 4 Day Week Global, ktorá sa zamerala na skúmanie novozélandského pracovného trhu. Z tohto projektu je zrejmé, že produktivita práce by sa v niektorých prípadoch mohla tiež zvýšiť. Okrem toho môžu firmy ťažiť aj z menšej chorobnosti alebo rizík vyhorenia. Aj výsledky podobných projektov z Kanady alebo USA ukázali, že fyzické a duševné zdravie je v prípade štvordňového pracovného týždňa oveľa priaznivejšie.
Nemecké firmy sa však musia pripraviť na to, že problém v podobe nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily sa bude v ďalších rokoch prehlbovať. Jedna z nedávnych štúdií totiž ukázala, že do roku 2035 opustí nemecký pracovný trh viac ako 7 miliónov ľudí. Miera pôrodnosti je však dlhodobo nízka a ani prílev pracovnej sily zo zahraničia nie je dostatočný. Nemecká populácia podobne ako v ďalších štátoch po celom svete starne a podniky sa na tento problém musia pripraviť.
Priláka projekt pracovníkov zo zahraničia?
Zástancovia nemeckého projektu tiež hovoria, že v kontexte celoeurópskeho trhu by mohlo Nemecko ťažiť aj z prílivu pracovnej sily z okolitých krajín. Štvordňový pracovný týždeň má aj vo svete medzi zamestnancami tradične veľkú podporu. Ak by sa projekt naozaj realizoval na úrovni celej ekonomiky, mohli by v Nemecku vo zvýšenej miere pracovať napríklad aj Poliaci alebo Česi.
Nemecký minister financií Christian Lindner projekt štvordňového pracovného týždňa ale skôr skritizoval a uviedol, že by znamenal ohrozenie pre nemecký hospodársky rast a prosperitu.
Niektorí ekonómovia zároveň podotýkajú, že Nemecko dlhodobo nedostatočne investovalo do digitalizácie a robotizácie. Bez toho sa im zdá zvýšenie produktivity práce jednoduchým skrátením pracovného času ako takmer nemožné, uzatvára Bloomberg.