BAG W nárast pripisuje rôznym faktorom vrátane zvýšeného počtu utečencov najmä z Ukrajiny, ktorí nemajú bývanie. Pôvodom nemeckých bezdomovcov je o päť percent viac, zatiaľ čo počet nenemeckých bezdomovcov vzrástol o 118 percent.
Príčiny bezdomovectva sú rôzne, pričom nenemeckí bezdomovci väčšinou v Nemecku nikdy nemali bývanie.
Ľudia bez domova s nemeckým občianstvom prišli o bývanie najmä v dôsledku vysťahovania (57 percent), pre dlhy za nájom a energie (21 percent), konflikty v ich životnom okolí (20 percent) a rozchod alebo rozvod (16 percent), uvádza BAG W.
Výkonná riaditeľka združenia Werena Rosenkeová upozornila, že inflácia, zvýšené náklady a nájomné zaťažujú najmä domácnosti s nízkymi príjmami. „To vedie k (energetickej) chudobe, dlhom za nájom a bezdomovectvu. Medzi obzvlášť zraniteľné skupiny patria nízkopríjmové jednočlenné domácnosti, osamelí rodičia a viacdetné páry,“ uviedla.
Výpočty združenia zahŕňajú nielen bezdomovcov, ktorí majú inštitucionálne ubytovanie napríklad v núdzových prístreškoch, ale aj ľudí s dočasným bývaním u priateľov a rodiny a ľudí úplne bez prístrešia, ktorí žijú na ulici.
Stranu AfD vyhlásili za extrémistickú organizáciu
Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV) v nemeckej spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko oficiálne vyhlásil stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) za extrémistickú organizáciu. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
BfV to urobil pre množstvo antisemitských, rasistických či protimoslimských vyjadrení predstaviteľov strany. Takéto označenie dáva bezpečnostným službám vyššie právomoci pri sledovaní frakcie AfD v tejto spolkovej krajine.
Regionálny šéf BfV Jochen Hollmann uviedol, že úrad zozbieral rozsiahle dôkazy o tom, že názory členov tejto strany nie sú v súlade z ľudskou dôstojnosťou, demokraciou a zásadami právneho štátu. BfV túto stranu už v roku 2021 označil za podozrivú.
AfD už za extrémistickú organizáciu vyhlásili v marci 2021 v spolkovej krajine Durínsko, kde je jej regionálnym lídrom Björn Höckel. Na celonemeckej úrovni sa jej venuje kontrarozviedka BfV pre podozrenia zo sympatií s pravicovým extrémizmom.
Východonemecké Sasko-Anhaltsko má približne 2,2 milióna obyvateľov a v krajinskom parlamente je AfD najsilnejšou opozičnou stranou s 23 kreslami. Od roku 2021 tam vládne koalícia Kresťanskodemokratickej únie (CDU), Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a Slobodnej demokratickej strany (FDP). V 97-člennom parlamente im patrí spolu 57 kresiel.