fbpx

Nemecko prerušilo humanitárnu pomoc do Gazy. Prebiehajú vyšetrovania, niekoľko zamestnancov prišlo o prácu

Lietadlo zhadzuje humanitárnu pomoc nad severnou časťou Pásma Gazy v piatok 25. marca 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Vojna v Pásme Gazy medzi izraelskou armádou (IDF) a bojovníkmi z radikálnej teroristickej organizácie Hamas trvá už viac ako päť mesiacov. Teroristi majú svoje riadiace stredisko uprostred obývanej zóny plnej civilistov. Mnohých z nich používajú aj ako živé štíty. Humanitárna pomoc je to jediné, čo delí ľudí od smrti. Nemci ju však do vojnovej zóny odmietli posielať.

Nemecko patrí medzi západné krajiny, ktoré poskytujú humanitárnu pomoc krajinám po celom svete. DPA International uvádza, že vláda v Berlíne deklarovala svoj postoj, keď dodala 45 miliónov eur do UNRWA (Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe).

Pomoc má byť poskytnutá Palestínčanom v Jordánsku, Sýrii, Libanone aj na Západnom brehu rieky Jordán. Pásmo Gazy sa však nedočkalo. Podľa Nemcov zostáva pomoc pre túto oblasť dočasne pozastavená.

„Príspevky sú súčasťou pravidelnej regionálnej podpory pre UNRWA, Agentúru OSN, ktorá pomáha s ťažkými životnými podmienkami a hľadaním práce pre palestínskych utečencov na Blízkom východe“, uviedlo nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

Izrael vzbudil podozrenia

Aj ďalšie krajiny mali postupovať v prípade Pásma Gazy presne tak ako Nemecko. V januári 2024 Izrael vyhlásil, že obvinil skupinu zamestnancov UNRWA, ktorí sa mali dňa siedmeho októbra 2023 podieľať na teroristických činoch v Izraeli spoločne s teroristami z Hamasu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie