Nemecko NESCHVÁLILO zákon obmedzujúci migráciu, nepomohla ani podpora krajnej pravice

Reklama
Nemecko, migrácia, AfD, Scholz, Merz
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) počúva vystúpenie lídra nemeckej opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Friedricha Merza (vpravo) počas plenárneho zasadnutia nemeckého parlamentu Bundestag v Berlíne 31. januára 2025. Zdroj: TASR/AP

Poslanci nemeckého Spolkového snemu po dramatickom a mnohohodinovom rokovaní neschválili návrh zákona, ktorý obmedzuje migráciu. Normu do parlamentu predložila Kresťanskodemokratická únia (CDU) vedená Friedrichom Merzom.

„Meno zlyhania, to je červená a zelená,“ reagoval Merz v narážke na politické farby svojich oponentov, a to sociálnych demokratov (SPD) a Zelených, píšu novinky.cz.

Merzovi totiž chýbalo aj dvanásť hlasov z jeho vlastného tábora. Šéf poslaneckého klubu CSU Alexander Dobrindt a tajomník klubu Thorsten Frei sú výsledkom šokovaní. „Vedelo sa, že hlasovanie bude tesné, ale že budú chýbať hlasy, a nebolo ich málo, z vlastných radov, sa nečakalo. Je to hanba,“ povedal denníku Bild člen predsedníctva CDU. Celkom bolo odovzdaných 693 hlasov. Za hlasovalo 338 poslancov, proti 350, päť sa zdržalo hlasovania.

O čo ide?

Merzov päťbodový plán na obmedzenie migrácie:

  • Stále hraničné kontroly so všetkými susednými krajinami.
  • Zákaz vstupu pre všetky osoby, ktoré nemajú platné doklady, bez ohľadu na to, či žiadajú o ochranu, alebo pre ktoré sú neeurópske susedné štáty už bezpečnými krajinami.
  • Zadržanie osôb, „ktoré sú zo zákona povinné opustiť krajinu“, a to aj v prázdnych kasárňach a kontajnerových budovách. Deportácia musí „prebiehať denne“; pravidelne aj do Afganistanu a Sýrie.
  • Podpora spolkových krajín, keď budú vymáhať deportácie. Spolková polícia by mala mať možnosť žiadať o vydanie príkazu na deportáciu, zadržanie alebo väzbu súvisiacu s deportáciou.
  • Zločinci a nebezpečné osoby budú vo väzbe, kým sa dobrovoľne nevrátia do svojej domovskej krajiny alebo kým nebude možné vykonať deportáciu.

Po neúspechu v parlamente zaslalo vedenie CDU členom strany list. „Do poslednej chvíle sme sa snažili presvedčiť sociálnych demokratov a Zelených, aby rokovali a usilovali sa o väčšinu v demokratickom strede Bundestagu, aby urobili krok správnym smerom k skutočnému azylovému obratu v Nemecku. SPD a Zelení nechávajú návrhy na azylový obrat vyjsť navnivoč už tri roky,“ stojí v liste.

Facka pre Merza

Veľmi rozčarovaná bola šéfka AfD Alice Weidel. Neprijatie zákona považuje za „facku pre Merza“, pretože prijatie zlyhalo aj kvôli „jeho vlastným ľuďom“. Návrh zákona, ktorý poslanci neschválili, obsahoval okrem iného ustanovenia o obmedzení zlučovania rodín utečencov, ktorí požívajú v Nemecku len obmedzené právo na ochranu. Dotklo by sa to napríklad mnohých Sýrčanov. Návrh tiež rozširoval právomoci spolkovej polície, ktorá má na starosti ochranu hraníc. V určitých prípadoch by mohla sama iniciovať deportácie ľudí bez povolenia na pobyt.

Schvaľovaniu predchádzala niekoľkohodinová ostrá debata. Ministerka vnútra Nancy Faeser (SPD) varovala CDU/CSU pred „ďalším prelomením tabu“; už stredajším hlasovaním s AfD podľa nej konzervatívci „opustili demokratický stred“. Migrácia sa stala v posledných dňoch hlavnou témou kampane pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia 23. februára.

CDU/CSU podľa súčasných prieskumov verejnej mienky vo voľbách zvíťazí, a to so ziskom okolo 30 percent hlasov. Na druhom mieste skončí zrejme AfD, ktorá by mohla získať 23 percent hlasov. Sociálni demokrati súčasného kancelára Olafa Scholza budú zrejme tretí s 15 až 17 percentami a ich koaličný partner v menšinovej vláde – strana Zelených – štvrtý s 13 až 15 percentami.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie