Lauterbach ocenil prácu komisie ako užitočnú. Uviedol, že výsledky teraz prerokuje vláda s cieľom pripraviť návrh zákona. Rýchlu liberalizáciu zákona o interrupciách však nemožno očakávať. Naznačil to aj minister spravodlivosti Marco Buschmann. Ten uviedol, že analýza rozsiahlej odbornej správy si vyžiada určitý čas.
Rozkol v spoločnosti
Už teraz je jasné, že citlivá téma interrupcií môže v Nemecku spôsobiť rozkol. Buschmann a Lauterbach si to uvedomujú. „Posledná vec, ktorú Nemecko potrebuje, je diskusia, ktorá ho rozdeľuje,“ povedal Lauterbach. Buschmann povedal, že vývoj takýchto diskusií v Poľsku alebo v USA je v tejto veci varovaním.
Lauterbach spomenul aj otázku preplácania interrupcií systémom zdravotného poistenia. Podľa ministra zdravotníctva by bolo nemožné a neospravedlniteľné, aby dostupnosť umelého prerušenia tehotenstva závisela od finančných možností žiadateľov o takýto zákrok.
Proti uvoľneniu podmienok sa už vyjadrili predstavitelia konzervatívnej únie CDU/CSU a pravicovo-populistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD). Znepokojenie vyjadrila aj Nemecká biskupská konferencia (DBK).
Zástancovia súčasnej situácie okrem iného argumentujú tým, že hoci interrupcie v ranom štádiu tehotenstva vo všeobecnosti nie sú legálne, v zásade sú možné. Podľa prieskumu inštitútu Forsa však 72 percent ľudí podporuje legalizáciu interrupcií do 12. týždňa tehotenstva.