V uliciach francúzskeho hlavného mesta stojí momentálne 44-tisíc kovových zábran, ktoré usmerňujú ľudí v neprehľadných uličkách. Prístup k brehom Seiny, kde bude v piatok večer asi 326-tisíc divákov svedkami prevozu športovcov po rieke na 80 lodiach, bol uzavretý pre všetkých, ktorí nemajú QR kód preukazujúci bydlisko alebo iné právo sa tam nachádzať.
Aktivistická skupina Saccage 2024, ktorá sa proti hrám stavia z ekologických dôvodov, označila Paríž 2024 za vôbec prvé „olympijské hry s QR kódom“, ktoré by mohli byť znepokojivým precedensom pre budúce veľké akcie.
„Vzhľadom k tomu, že mnoho častí mesta je kvôli hrám a najmä kvôli ich otváraciemu ceremoniálu zablokovaných, ľudia prichádzajú o svoje najzákladnejšie práva, ako je pohyb po verejných komunikáciách,“ uviedli členovia skupiny.
Všetci sú teraz nútení po Paríži chodiť pešo, čiastočne aj kvôli uzavretiu niekoľkých staníc metra nachádzajúcich sa najbližšie k miestam konania akcií, vrátane Eiffelovej veže a Place de la Concorde. To núti tých, ktorí sa na miesto snažia dostať, prácne hľadať spojenie na mape Googlu.
V širokom perimetri okolo Seiny bola z veľkej časti zakázaná všetka doprava. V priebehu nasledujúcich troch týždňov úrady denne nasadia v priemere 30-tisíc policajtov a žandárov, pričom v deň slávnostného zahájenia sa ich počet zvýši na 45-tisíc. K tomu sa aj pridá 20-tisíc súkromných detektívov a 10-tisíc vojakov, ktorí sú pripravení zasiahnuť v prípade teroristického útoku v rámci takzvanej operácie Sentinelle.
Aj napriek vybudovaniu obrovskej vojenskej základne v Bois de Vincennes na predmestí Paríža, ktorá má slúžiť práve na ubytovanie, čata obsadila tiež hotely, školy a univerzitné areály.
Najkrajšia tvár Francúzska
V ručne písanom liste státisícom ľudí zapojených do bezpečnostnej operácie francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin nedávno napísal, že najväčšia svetová akcia, ktorú môže jeho krajina usporiadať, je po štyroch rokoch príprav konečne tu. „Vaša úloha nebude ľahká,“ napísal. „Spolieham na každého z vás, že predstavíte tú najkrajšiu tvár Francúzska, starostlivú, priateľskú a profesionálnu. Budú na vás uprené zraky celého sveta.“
Parížania aj turisti zatiaľ prinášajú v mene krásneho Francúzska a bezpečnosti jeho olympiády iba obete. Náklady na bezpečnostné operácie by mohli predstihnúť náklady vo výške jednej miliardy libier (zhruba 30 miliárd korún) vynaložené na olympiádu v Londýne v roku 2012. A to aj napriek tomu, že podľa posledných prieskumov verejnej mienky je takmer 40 percent Francúzov k olympiáde ľahostajných a 37 percent na ňu má negatívny názor.
Zatiaľ čo rozsiahly teroristický útok koordinovaný zo zahraničia je považovaný za nepravdepodobný, existujú obavy z rizika takzvanej vnútornej hrozby, ktorú by mohli uskutočniť skupiny žijúce v krajine. Propalestínske bunky zároveň organizujú denne protesty pred budovou Francúzskeho olympijského výboru v severnom Paríži. Pri stredajšom stretnutí izraelského futbalového tímu s Mali sa očakáva hlučná demonštrácia vo vnútri aj mimo Parku princov.
„Vykonali sme takmer milión bezpečnostných kontrol ľudí, ktorí majú väzby na olympijské hry, a stovky osôb vzbudzujúcich obavy boli identifikované a vyzvané, aby zostali doma. Polícia tiež vykonala razie u osôb na zozname sledovaných, zadržala množstvo islamistov a krajne pravicových a ľavicových aktivistov,“ uviedla vláda.
Parížania aj turisti zatiaľ prinášajú v mene krásneho Francúzska a bezpečnosti jeho olympiády iba obete. Náklady na bezpečnostné operácie by mohli predstihnúť náklady vo výške jednej miliardy libier (zhruba 30 miliárd korún) vynaložené na olympiádu v Londýne v roku 2012. A to aj napriek tomu, že podľa posledných prieskumov verejnej mienky je takmer 40 percent Francúzov k olympiáde ľahostajných a 37 percent na ňu má negatívny názor.
Napriek tomu, že prístup nulového rizika nemusí vyhovovať každému, minister vnútra naznačil, že sa vždy vypláca. „Nemáme žiadne konkrétne hrozby pre olympijské hry, či už zo strany francúzskych spravodajských služieb alebo partnerských zahraničných spravodajských služieb, ktoré nám pomáhajú,“ povedal.
Dodal, že polícia je samozrejme pozorná ku každému náznaku, ale žiadne konkrétne hrozby nemá. Prijíma však určité preventívne opatrenia. „Myslím, že sa to oplatí a umožní to všetkým, aby videli to najdôležitejšie z hier – oslavu a šport,“ uzatvára francúzsky minister vnútra Gérald Darmani podľa The Guardianu.