„Mnohé deti nepočúvajú, neupratujú po sebe, bijú sa alebo sa uzatvárajú do seba. K idyle to má ďaleko,“ dodal s tým, že z každej stovky ľudí, ktorí sa zúčastňujú bežných programov na prípravu pestúnov a osvojiteľov, ich asi sedemdesiat odpadne. „Tu je tento podiel ešte vyšší,“ vyhlásil muž.
„Teraz je to prísne. Musíte úspešne prejsť školením, inak vám deti nedajú. Je tam množstvo problémov. Koniec-koncov, deti z týchto miest sú zatrpknuté,“ tvrdila iStories zamestnankyňa centra usporiadajúceho tieto školenia.
Niektorí ľudia, ktorí sa odvlečených detí ujmú, ich výchovu považujú za príliš náročnú a vrátia ich do starostlivosti úradov. V takých prípadoch sú podľa iStories vrhnuté späť do systému a končia v ruských sirotincoch.
Vytvorte multikultúrne prostredie, radí kurz
O tom, že odvlečené deti, či už osirelé alebo nie, hľadajú ich blízki alebo ukrajinskí úradníci, sa na kurze nehovorí. „Deti prišli do inej krajiny, ocitli sa v situácii, keď nemajú domov, rodičia, rodinu. Našou hlavnou úlohou je vytvoriť podmienky, aby sa deti stali súčasťou novej rodiny, ktorá ich prijme a pomôže im prekonať ťažkosti,“ vyhlasujú inštruktori.
Časť kurzu sa zaoberá otázkami „národných a kultúrnych rysov“. Úradníci učia adoptívnych rodičov prekonávať „problémy s medzietnickými rozdielmi“ a hovoria im, ako v rodine „vytvoriť multikultúrne prostredie. „Národnostná identita dieťaťa je skutočnosť, ktorú treba brať do úvahy,“ povedal jeden z inštruktorov.
Podľa psychológov je ale niečo také komplikované. „Ako môžete vytvoriť multikultúrne prostredie, keď sú ľudia zatýkaní za ukrajinské piesne? Ak dieťa povie, že jeho krajina bola napadnutá, ako majú náhradní rodičia reagovať?“ povedal portálu odborník, ktorý si prial zostať v anonymite.
Medzinárodný trestný súd (ICC) vlani v marci vydal kvôli podozreniu z nezákonného odvliekania ukrajinských detí do Ruska zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú splnomocnenkyňu pre práva detí Mariju Lvovovú-Bělovovú. Moskva tieto obvinenia odmieta.