Predaj nelegálnych zákuskov cez internet alebo sociálne siete pripraví štát ročne o 12 miliónov eur. Podľa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) ide o nekalú konkurenciu pre poctivých podnikateľov, informuje RTVS.
Zväz zároveň tvrdí, že výrobcovia často používajú aj neschválené farbivá z Číny. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizoval SZPCC v priebehu rokov 2022 a 2023.
Analytici takmer dva roky pracovali na tom, aby identifikovali jednotlivých podnikateľov, ktorí prevádzkujú činnosť v oblasti cukrárskej výroby načierno, v rozpore s platnou legislatívou. Analyzovali veľkosť ich objednávok i hodnotu dodávok tovarov ku konečnému spotrebiteľovi.
„Ročne tieto aktivity pripravia štát o zhruba 12 miliónov eur,“ povedal predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.
Hovorí o tom, že nelegálne prevádzky neplatia odvody, dane, poistné a ostatné poplatky. Na to doplácajú naopak poctiví cukrári a pekári. Takéto prevádzky podľa neho nedodržiavajú potravinárske a hygienické predpisy. Keďže nepodliehajú kontrolám, tak stávajú sa aj rizikom pre spotrebiteľov.
Nelegálne čínske farbivá
Prieskum zväzu odhalil, že najčastejšie používali čierni predajcovia na narodeninové či detské torty lacné nelegálne farbivá z Číny. Tie by hygienici na trhu EÚ nepovolili. Zväz preto podnikol kroky a požiadal štátne orgány, aby takíto predajcovia boli zaznamenávaní a preverovaní.
Okrem koláčov a sladkých dezertov sa podľa SZPCC na sociálnych sieťach nelegálne predávali aj obložené chlebíčky, jednohubky, mäsové špeciality či hotové jedlá. Kupujúci za tieto produkty často zaplatili oveľa vyššiu sumu ako od legálnych výrobcov potravín.
Nelegálny predaj zákuskov sa podľa prieskumu objavil v každom regióne na Slovensku. Napríklad v Novom Meste nad Váhom je takmer 40 nelegálnych podnikateľov, ktorí predávajú zákusky a iné sladké špeciality. V Námestove je ich dokonca 60.