Nekontrolovaný hnev môže prerásť do násilia. Odhaľte včas príčiny a pokúste sa ho zvládať

krik hnev
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK, FREEPIK/krakenimages
Reklama

Hnev je základná emócia, ale keď sa nedá ovládať a kontrolovať, stáva sa problémom. Odhaľte spúšťače hnevu, ako aj riešenia na zvládanie emócií.

Hnev je prirodzená, inštinktívna reakcia na hrozby. Pre naše prežitie je potrebný určitý hnev. Hnev sa stáva problémom, keď máte problém ho zvládnuť, čo spôsobuje, že hovoríte alebo robíte veci, ktoré neskôr oľutujete.

Štúdia z roku 2010 zistila, že nekontrolovaný hnev je zlý pre vaše fyzické a duševné zdravie. Môže tiež rýchlo prerásť do verbálneho alebo fyzického násilia, ktoré ublíži vám aj vášmu okoliu, píše portál healthline.com.

Veľa vecí môže vyvolať hnev, vrátane stresu, rodinných problémov a finančných problémov. Pre niektorých ľudí je hnev výsledkom základnej poruchy, ako je porucha užívania alkoholu alebo depresia. Samotný hnev sa nepovažuje za poruchu, ale hnev je známym príznakom niekoľkých stavov duševného zdravia.

Možné príčiny problémov s hnevom:

Depresia

Hnev môže byť príznakom depresie, ktorá zahŕňa pretrvávajúce pocity smútku a straty záujmu trvajúce najmenej 2 týždne. Možno ho potlačiť alebo otvorene prejaviť. Intenzita hnevu a spôsob, akým ho vyjadrujete, sa líši od človeka k človeku.

Ak máte depresiu, môžete pociťovať ďalšie príznaky. Patria sem:

  • podráždenosť
  • strata energie
  • pocity beznádeje
  • myšlienky na sebapoškodzovanie alebo samovraždu

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie