Spánok je významne podceňovanou záležitosťou. Predovšetkým mladí ľudia si neuvedomujú riziká plynúce z nedostatočného trvania tohto dôležitého fyzického aj duševného stavu a často ponocujú. Vedci prišli s alarmujúcim zistením.
Spánok patrí k mimoriadne dôležitým stavom pre ľudský organizmus. Počas neho sa triedia spomienky, zlepšuje pamäť a obnovujú sa fyzické aj psychické sily. Skladá sa zo štyroch štádií, pričom tretia, ktorá patrí medzi najhlbšie fázy a tiež medzifázu skúmanú vedcami, je nesmierne dôležitá pre zdravie mozgu.
Práve strata tejto fázy, teda spánku s nízkou vlnovou frekvenciou, môže zvýšiť riziko výskytu demencie. V tomto spánkovom štádiu totiž telo odstraňuje z mozgu nežiaduce látky, mimo iných aj beta-amyloidový proteín – základ pre vznik Alzhaimerovej choroby.
Autori štúdie zisťovali, či chronické zníženie doby spánku s nízkou vlnovou frekvenciou súvisí s rizikom demencie u ľudí a naopak, či procesy v mozgu súvisiace s demenciou môžu spôsobiť, že toto štádium spánku bude trvať kratšie. Závery vedeckého výskumu objasnil hlavný autor štúdie Matthew P. Pase.
„Proces starnutia súvisí s poklesom počtu najhlbších štádií spánku. Zistili sme, že osoby s väčším poklesom spánku s nízkou vlnovou frekvenciou mali vyššie riziko vzniku demencie počas nasledujúcich 17 rokov, kedy sme ich sledovali,“ uviedol docent psychológie a neurológie na Monashskej Univerzite v Austrálii.
Vedci dôrazne odporúčajú, aby ľudia nepodceňovali spánok a strážili si jeho kvalitu. Dobrý spánok je dôležitý pre viaceré aspekty zdravia a môže dopomôcť k ochrane mozgu počas starnutia.
Veľmi dôležité je tiež pravidelné cvičenie, keďže táto činnosť pomáha odstraňovať škodlivé amyloidové bielkoviny z mozgových buniek. Okrem toho je vhodné obmedziť alkohol a kofeín pred spaním a spať v rozmedzí siedmich až deviatich hodín.