fbpx

Nedostatok pľúcnych lekárov kritizuje aj Lunter: Ministerstvo porušuje sľuby a hazarduje so zdravím

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter. Foto: TASR/ Ján Krošlák, ilustračné/Unsplash

Rezort podľa Luntera najskôr sľúbil nový katalóg výkonov od júla tohto roka, predĺženie možnosti predpisovania liekov vo všeobecných ambulanciách. „Namiesto riešenia ale prišla nepochopiteľná odpoveď – pilotný katalóg najskôr od októbra, s nejasnými sadzbami, a žiadne zmeny predĺženia preskripcie. Toto je neprijateľné. Úplne chýba logika a zdravý rozum,“ reaguje ostro. „Považujem to za porušenie prísľubu, ktorý sme v tejto absolútne akútnej záležitosti od rezortu dostali,“ dodáva.

Trestuhodná hra so zdravím pacientov

Zároveň spomenul nedávne vyjadrenie ministerstva pre médiá. „Aktuálne znenie programového vyhlásenia vlády obsahuje záväzok aktualizácie katalógu zdravotných výkonov a nastavenie plánu jeho dostupnej implementácie do praxe. Pilotná fáza by sa mala spustiť tento rok v októbri, do plnej prevádzky by mal byť uvedený v januári 2027,“ citoval župan reakciu rezortu.

„Prečo sa má čakať na október, čo znamená tá pilotná fáza a aký signál vlastne vysielame pneumológom, ak im hovoríme, že istota bude až od roku 2027?“ zamýšľa sa. Celej veci nerozumie a zároveň poukázal na ďalšie súvislosti.

„Keďže katalóg výkonov nie je zmenený, pacienti nemajú šancu získať nového špecialistu v najbližších šiestich mesiacoch. To znamená, že im nemá kto predpísať lieky, ktoré potrebujú,“ naráža na spomínanú preskripciu.

„Je to trestuhodná hra so zdravím pacientov,“ tvrdí. Nechápe, prečo ministerstvo nerieši krízovú situáciu, keď je zrejé, že ide len o administratívne kroky, ktoré tam niekto musí spraviť.

„Hnevá ma, že tí hore majú kamarátov alebo peniaze na to, aby si, v prípade akútnej potreby, mohli ošetrenie zaplatiť. Sú tu ale tisícky ľudí, ktorí tie peniaze či známosti, aby si vybavili nejaký termín, nemajú. Preto potrebujú administratívnu pomoc z ministerstva zdravotníctva,“ podčiarkol Lunter.

„Ak sa im naše konštruktívne návrhy a prístup nepozdávali, môžeme zobrať zdravotné záznamy a zoznamy pacientov, ktorí v našom kraji stratili pneumológov – nech sa o nich postarajú na ministerstve zdravotníctva,“ uzavrel.

Rizikové okresy

Riaditeľ odboru zdravotníctva banskobystrického kraja Martin Caudt hovorí, že v dohľadnej dobe avizuje zatvorenie ďalšej pneumologickej ambulancie v kraji aj nemocnica v Revúcej. „Ak sa jej nepodarí zohnať nového pľúcneho lekára,“ ozrejmil.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie