fbpx

Nedostatok pľúcnych lekárov kritizuje aj Lunter: Ministerstvo porušuje sľuby a hazarduje so zdravím

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter. Foto: TASR/ Ján Krošlák, ilustračné/Unsplash

Banskobystrický kraj bojuje dlhodobo s nedostatkom pľúcnych lekárov. V niektorých okresoch neordinuje ani jeden, v júli skončili ďalšie dve ambulancie. Na nepriaznivú situáciu už upozorňuje samotný župan Ondrej Lunter.

Akútny nedostatok pneumologických ambulancií trápi banskobystrický kraj už dlhodobo, avšak situácia sa stále zhoršuje.

Predseda kraja Ondrej Lunter tvrdí, že postačí vykonať niekoľko administratívnych úkonov na ministerstve zdravotníctva a stav by sa zlepšil, píše Pravda. Rezort však o žiadnej zmene systému zatiaľ nerozhodol. Lunter upozorňuje, že ide o hazard so zdravím pacientov.

O lekára prišlo 6-tisíc pacientov

Pľúcna lekárka, ktorá má ambulanciu v Detve zriadenú krajom, má na starosti zhruba 3,5-tisíca pacientov. Aj keď má každý deň vyplnený termínmi vyšetrení, ktoré sú pacientmi rezervované aj štvrťroka vopred, mesačne vykáže stratu 1.700 eur.

A práve slabé hodnotenie výkonov je jedným z dôvodov, prečo lekári strácajú záujem pracovať v takýchto ambulanciách. Uprednostňujú skôr nemocničné prostredie, kde sa platby za výkony pohybujú vo vyšších čiastkach.

Na problém dlhodobo upozorňuje banskobystrická župa, ktorá už od apríla vedie naliehavé rokovania s odbornou verejnosťou o kritickej situácii s pneumológmi vo svojom kraji. Dôvodov na diskusiu je viacero.

Za ostatné dva mesiace došlo k ukončenie prevádzky dvoch pneumologických ambulancií a o lekára prišlo až 6-tisíc pacientov – vrátane chronických. Župa preto vynaložila úsilie nájsť promptné riešenie, keďže ľudia s takýmito problémami potrebujú starostlivosť a predpis liekov. Zároveň kraj poukázal na chýbajúce kroky rezortu zdravotníctva, ktoré by viedli k revitalizácii špecializovaných ambulancií.

Porušenie prísľubu

Predseda kraja Ondrej Lunter pripomína, že dvaja pľúciari skončili kvôli vysokému veku, ale náhrada za nich neexistuje. „Ministerstvo zdravotníctva nerobí nič preto, aby sa tento stav zvrátil. Teda aby sa takéto ambulancie začali obnovovať,“ zdôraznil.

„Navrhli sme riešenia, ktoré zahŕňali nový katalóg výkonov, vďaka ktorému by pre mladých lekárov bolo založenie vlastnej pneumologickej ambulancie atraktívnejšie. Tiež predĺženie doby preskripcie liekov všeobecnými lekármi zo šesť na dvanásť mesiacov v prípade diagnostikovaných chronických pacientov,“ spomenul kroky, ktoré podnikli. Doteraz sa však žiadna zmena neudiala.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie