Nedostatok náklonnosti: Skrytá hrozba pre naše zdravie a emocionálnu pohodu

starí rodičia, deti
Zdroj: pixabay.com/XxXddddddddd , florendia
Reklama

Objatia, dotyky a slová lásky nie sú len prejavmi náklonnosti, ale majú hlboký vplyv na naše fyzické a psychické zdravie. Podľa odborníkov môže emocionálna deprivácia, teda nedostatok lásky a podpory, viesť k oslabeniu imunity, depresii a vážnym zdravotným problémom. Zistite, ako emocionálna deprivácia ovplyvňuje náš život a prečo je dôležité venovať pozornosť vzťahom a emocionálnym potrebám.

Ako nedostatok náklonnosti ovplyvňuje naše zdravie?

Objatie, pohladenie či jednoduché dotyky – to všetko sú prejavy náklonnosti, ktoré nie len že nás robia šťastnými, ale majú aj hlboký vplyv na naše zdravie. Podľa odborníkov je emocionálna deprivácia, teda nedostatok lásky a podpory, zdrojom mnohých fyzických a psychických problémov. Informuje o tom portál vysetrenie.zoznam.sk.

Emocionálna deprivácia a jej vplyv na zdravie

Mnohé výskumy potvrdzujú, že ľudské bytosti sú silno sociálne a emocionálne závislé na vzťahoch s inými ľuďmi. Keď tieto vzťahy postrádajú náklonnosť, lásku a podporu, môže to viesť k oslabeniu imunity, depresii a dokonca aj k vážnym zdravotným problémom. Podľa magazínu Step To Health emocionálna deprivácia zvyšuje riziko vzniku rôznych chorôb, pretože naše telo a myseľ sú úzko prepojené.

„Ak sú naše každodenné interakcie plné sebectva, chladu, klamstva alebo nedôvery, ovplyvňuje to našu sebaúctu. To nás môže priviesť do stavu bezbrannosti a depresie,“ varuje odborník na emocionálne zdravie. Ľudia, ktorí sú pravidelne emocionálne zanedbávaní, si začínajú klásť otázky ako: „Zaslúžim si lásku a rešpekt iných ľudí?“ Tento spôsob myslenia môže vyústiť do závažných duševných problémov.

Emocionálna deprivácia začína už v detstve

Ako vysvetľuje odborník, emocionálna deprivácia často začína už v detstve. V rodinách, kde nie je dostatok objatí a náklonnosti, sa dieťa môže začať cítiť osamelé a nepochopené. To môže viesť k rozvoju pocitov neistoty, hnevu a neschopnosti vytvoriť zdravé vzťahy v dospelosti. Deti, ktoré vyrastajú v prostredí bez náklonnosti, si začnú myslieť, že svet je nepriateľské miesto. Tento pohľad na život môže ovplyvniť ich schopnosť vyjadrovať svoje emócie a vytvárať kvalitné vzťahy s ostatnými.

V adolescencii sa tento problém ešte prehlbuje. Tínedžeri, ktorí sa učia potláčať svoje pocity alebo sú kritizovaní za to, že sa otvárajú, môžu získať dojem, že nie je v poriadku vyjadrovať svoje city. Tento negatívny prístup môže spôsobiť, že sa uzatvoria do seba a vytvoria emocionálne bariéry, ktoré im sťažujú vzťahy s ostatnými.

Význam náklonnosti vo vzťahoch

Nielen v detstve, ale aj v dospelosti je náklonnosť kľúčová. Láska, ktorá neobsahuje každodenné objatia, dotyky a prejavy náklonnosti, sa postupne vytráca. Zdravé romantické vzťahy nie sú len o spolunažívaní a zdieľaní povinností, ale o hľadaní blízkosti a vytváraní silného emocionálneho putá. Bez objatí, pohladkaní a maličkých gest lásky sa vzťah môže zmeniť na prázdnu rutinu. Tento deficit citovej podpory môže spôsobiť úzkosť, stres a dokonca aj fyzické ochorenia.

Komunikácia a aktívne počúvanie

Nielen telesná náklonnosť je dôležitá, ale aj spôsob komunikácie. Krik, negatívne slová a neporozumenie môžu spôsobovať veľkú emocionálnu bolesť, ktorá ovplyvňuje naše zdravie. Základom zdravých vzťahov je aktívne počúvanie, empatická a konštruktívna komunikácia, ktorá zaisťuje, že sa cítime vypočutí a pochopení.

Emocionálna deprivácia vedie k vážnym problémom

Nedostatok emocionálnej podpory môže viesť k tomu, že sa človek začne uzatvárať pred ostatnými, čo môže spôsobiť vážne psychické problémy. „Ľudia, ktorí neprežívajú empatiu a blízkosť, často vytvárajú emocionálne bariéry, ktoré vedú k problémom ako sú poruchy príjmu potravy, závislosti, alebo neschopnosť vytvoriť zdravé priateľstvá,“ dodáva odborník.

Zvykli sme si na život bez dotykov, objatí a slov povzbudenia, ale to neznamená, že je to normálne. Takýto život vedie k osamelosti a prázdnote, ktoré môžu nakoniec vyústiť do depresie a zdravotných problémov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie