fbpx

NECHAJTE SA INŠPIROVAŤ: Výživná desiata pre školáka nemusí trvať hodiny. Takto jednoducho pripravíte zdravé jedlo do školy, radí Marianna

Marianna Klimko inšpiruje tisícky rodičov k príprave domácich desiat, ktoré sú výživné, jednoduché a mnohé z nich stíhate pripraviť za niekoľko minút. Zdroj: Archív MK
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Čo nesmie chýbať v žiadnej desiate?
  • Ako rôzne vieme využiť prezreté banány?
  • Ako nahradiť nezdravé chipsy a krekry?
  • Aký je recept na extra rýchle muffiny?
  • Ktoré druhy zeleniny sú do pečenia ideálne?

Marianna Klimko má za sebou hromadu vydarených, chutných a hlavne výživných receptov, do ktorých dokáže nenápadne zakomponovať rôzne druhy ovocia a zeleniny. Napriek tomu, že nie je profesionálnou pekárkou, na Instagrame inšpiruje viac ako 17-tisíc ľudí a svojimi originálnymi a jednoduchými receptmi povzbudzuje aj rodičov k príprave domácich desiat.

Nie je to len o čase, stačí si nájsť ideálne recepty a výživnú desiatu upečiete už za pár minút aj ráno tesne pred odchodom. V jej receptoch si navyše hľadajú cestu aj také prezreté banány, ktoré deti často odmietajú, ale v spojení s pár ďalšími surovinami vytvoria dokonalú receptúru pre brownies, muffiny či lahodné sušienky.

Ako sa v čase vyvíjal váš vzťah k pečeniu? 

Môj vzťah k pečeniu sa formoval už v detstve, keď ešte žila moja prababička, ktorá bola cukrárka. S obdivom som sledovala, ako vytvárala dokonalé koláče, pečivo a rôzne výtvory z kysnutého cesta. Jej práca ma vždy fascinovala a aj dnes na ňu myslím, keď pripravujem svoje recepty.

Inšpiráciou sú pre mňa aj moje babky a mamka, ktoré dokázali aj z mála vytvoriť tie najúžasnejšie buchty s lekvárom a iné pokrmy, aj keď sa žilo skromnejšie. Počas štúdia na vysokej škole som sa tešila na víkendy, keď som mohla experimentovať a skúšať nové recepty. Dnes mám to šťastie, že môžem piecť pre svojho milujúceho manžela a naše tri detičky.

Ako sa pod pečenie podpísali deti?

Deti sú úžasné, zvedavé, a ak nám to čas dovolí, radi spoločne pečieme najmä pred Veľkou nocou a Vianocami. Vtedy je v kuchyni obzvlášť veselo. Deti sa zapájajú do miešania cesta či zdobenia.

Aké benefity plynú pre deti z domáceho pečenia? Čo by ste vyzdvihli?

V prvom rade presne viem, aké suroviny som v recepte použila, čo znamená, že sa snažím piecť zdravšie s menším množstvom cukru alebo s prírodnými sladidlami. Je to zároveň skvelá príležitosť na to, aby deti jedli viac ovocia a zeleniny, ktoré nenápadne zakomponujem do dezertov. Tým sa znižuje množstvo kupovaných sladkostí.

Prečo sú pečené desiaty pre školákov u nás skôr raritou? 

Najmä preto, že dnešný životný štýl je veľmi rýchly. Mnohí rodičia majú pocit, že príprava domácich desiat si vyžaduje veľa času, ktorý im v bežnom dni chýba. Často siahajú po hotových produktoch z obchodov, pretože sú jednoduchšie a rýchlejšie dostupné. Okrem času tu môže zohrávať úlohu aj to, že mnohí nemajú dostatočnú predstavu o tom, aké ľahké môže byť pripraviť jednoduché a zdravé desiaty. Supermarkety často ponúkajú rýchle a lacné riešenia, ktoré však bývajú plné cukru, prídavných látok a umelých konzervantov. Mnohé balené produkty sú vyrobené s cieľom vydržať čo najdlhšie na policiach, čo znižuje ich výživovú hodnotu.

Ako ich viac podporiť?  

Jedným zo spôsobov je dávať do povedomia jednoduché a rýchle recepty, ktoré nevyžadujú dlhé prípravy. Rodičia by mohli vyskúšať pripravovať väčšie množstvo pečených dobrôt cez víkend a uložiť ich do chladničky alebo mrazničky, aby boli k dispozícii počas týždňa. Zároveň je dôležité, aby sme deťom ukázali, že zdravé pečené dobroty môžu byť rovnako chutné ako tie kupované. V dnešnej dobe nám internet ponúka množstvo inšpirácií na jednoduché recepty, ktoré sú nielen chutné, ale aj zdravé a časovo nenáročné.

Pečivo, keksy, ovocie či mrkva. Ako by podľa vás malo vyzerať ideálne rozloženie desiaty? A ako to s množstvom neprehnať?  

Ideálna desiata by mala byť vyvážená, aby dieťa dostalo dostatok energie, ale zároveň, aby ho zbytočne nepreťažovala. Ideálna je kombinácia celozrnného pečiva, bielkovín (syr, šunka), porcie ovocia či zeleniny a niečoho drobného na maškrtenie, ako sú domáce keksy. Moja školáčka má najradšej lyofilizované ovocie, hlavne maliny a jahody. Pokiaľ ide o množstvo, treba sledovať potreby dieťaťa. Každé je iné. Kým jedno zje viac, druhému môže stačiť menšia porcia. Desiata by mala byť ľahká, aby nebola prekážkou počas školského dňa, no zároveň výživná. A hlavne deťom sa chute stále menia, či už je to len obdobím alebo sa snažia kopírovať spolužiakov.

Čo sa týka konkrétne boxov, tak odporúčam boxy s viacerými priehradkami, ideálne aspoň tri, aby bolo možné oddeliť rôzne typy jedál. Pri materiáli by som radšej volila nerezové alebo BPA-free plastové boxy, ktoré sú bezpečné a odolné. Silikónové priehradky môžu byť tiež praktické, pretože sú flexibilné a ľahko sa čistia.

Čo v desiate školáka nesmie chýbať? Na aké ingrediencie sa predovšetkým zamerať?  

V desiate by určite nemali chýbať zdroje bielkovín a vlákniny. Celozrnné pečivo, zelenina, ovocie, orechy alebo semienka sú skvelou voľbou. Dôležité je zabezpečiť dostatok vitamínov a minerálov, takže sa oplatí zaradiť farebnú zeleninu a ovocie.

Napríklad také banány sú úžasné ovocie do pečenia pre ich prirodzenú sladkosť a krémovú konzistenciu. U nás v domácnosti ich pri pečení používame často, pretože sa nám vždy nahromadia a keď sa na nich objavia hnedé škvrny, tak ich už nikto nechce jesť. Rada s nimi pracujem, pretože nahrádzajú cukor aj tuky, čím vytvárajú vlhkú štruktúru v ceste bez potreby veľkého množstva pridaného tuku alebo sladidiel. Navyše obsahujú draslík a vlákninu, čo im pridáva na výživovej hodnote.

Nielen ako sladké raňajky, ale aj ako doplnok k desiate môžete pripraviť mini lievance s horúcimi malinami. Zdroj: Archív MK

Aký je váš najnovší recept s prezretými banánmi?

Ovsené sušienky s „tigrovanými“ banánmi

Ingrediencie:

  • 200 g jemných celozrnných ovsených vločiek
  • 2 banány
  • 2 lyžičky chia semienok
  • 2 lyžice kokosový olej
  • 2-3 lyžice medu
  • 100 g horkej čokolády
  • štipka soli

Postup:

Banány roztlačíme vidličkou a pridáme chia semienka, soľ, kokosový olej, vločky a nakoniec kúsky čokolády. Zmes dáme aspoň na 30 minút do chladničky. Vytvarujeme guličky a z nich následne sušienky. Pečieme na 180 stupňov 20 minút.

Ovsené sušienky s banánmi sú ideálnym spôsobom, ako spotrebovať už prezreté banány, ktoré nikto nechce. Zdroj: Archív MK

Najčastejšie sa stretávame s obloženými rožkami a kupovaným pečivom. Prečo sa oplatí pustiť do domáceho pečiva?  

Domáce pečivo má veľkú výhodu v tom, že presne vieme, aké suroviny doň dávame. Môžeme kontrolovať množstvo cukru, soli a tukov a použiť kvalitné múky. Domáce pečivo je navyše bez konzervantov a prísad, ktoré sa často nachádzajú v kupovaných výrobkoch. Taktiež je to skvelý spôsob, ako deti zapojiť do prípravy jedla a vzbudiť v nich záujem o zdravšie stravovanie.

V školskej desiate by nemala chýbať hlavne ovocná a zeleninová zložka, avšak oplatí sa vyberať len také kúsky, ktoré sú deťom po chuti. Zdroj: Archív MK

Deti si často z pečiva vyberajú zeleninu. Ako ju vieme v desiate zamaskovať? S ktorou zeleninou sa najľahšie pri pečení pracuje?  

Zeleninu vieme do desiat zamaskovať napríklad pridaním muffinov alebo sladkých koláčov. Mrkva, cuketa alebo tekvica sú skvelé na zamiešanie do cesta, kde sa stratia, no dodajú jedlu vláčnosť a výživovú hodnotu. Taktiež môžeme pripraviť zeleninové nátierky, ktoré deti skôr prijmú, ak nevidia celé kúsky zeleniny. Moje deti milujú tuniakovú, vajíčkovú aj mrkvovú. Najstaršej dcére už len zvolím obľúbené pečivo a zeleninu, ale len tú, ktorú zje (červená paprika a uhorka).

Najobľúbenejšou časťou desiaty je zvyčajne niečo sladké. Aké drobné sladkosti vieme doma pripraviť len z pár surovín?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie