fbpx

Nech je kúpeľňa ako NOVÁ. Pomôžeme ti so SPRÁVNOU starostlivosťou

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

Ale pozor, pred použitím sklo starostlivo vyčisti, až potom nanes prípravok. Sklo získa vlastnosti, ktoré vodu odpudzujú a kvapky sa na ňom nebudú usadzovať a neumožnia tak vodnému kameňu koróziu kúpeľňových skiel.

Nepriateľ chlór

Chemické účinky chlóru sú natoľko silné, že pri neopatrnom používaní môže zničiť najmä hliníkové rámy sprchovacích kútov a chrómové batérie, kúpeľňové rebríky a výpuste vaní. Na bielom povrchu kútov a radiátorov zase vedia vyrobiť nepekné zažltnuté škvrny.

Drobné škrabance alebo matné miesta môžeš preleštiť aj v domácich podmienkach. Najprv sa uisti, že je tvoja vaňa z liateho akrylátu, pretože lacné sendvičové vane leštiť nemožno. Jemné škrabance môžeš preleštiť len brúsnou pastou a následne filcovým kotúčom na vŕtačke.

Hrubšie ryhy najprv prebrús brúsnym papierom so zrnitosťou 600-1400, brús ich pod vodou. Ďalej opäť nanes brúsnu pastu a nakoniec použi filc. Pozor, dno vane brús len do 0,5 mm, v lemoch vane je možné si dovoliť brúsiť do hĺbky 3 mm.

Všímaj si miesta, kde sa tvorí pleseň

Nepriateľom je aj vzdušná vlhkosť, z ktorej sa tvoria plesne. Drží sa v škárach okolo vane, v neprístupných miestach pri sprchovacích kútoch a zástenách, ale môžu sa objaviť aj vo vnútri hydromasážnych systémov.

Najviac pomôže pravidelné odvetrávanie kúpeľne, ktoré pôsobí preventívne. Keď už pleseň vznikne, odstráň ju ihneď voľnopredajnými prostriedkami určenými na pleseň. Koncepčným riešením je však použitie vaňových líšt, ktoré ponúkajú výrobcovia akrylátových vaní.

Silikónový tmel je síce nutné použiť do škáry v každom prípade, ale lišta celú škáru prekryje, utesní a jej udržiavanie je podstatne jednoduchšie, ako čistenie nerovnomerne naneseného tmelu, ktorý po usadení nečistôt kazí vzhľad celého diela.

V sprchovacom kúte sa plesne držia hlavne v rohoch. Preto už pri nákupe vyberaj prevedenie, ktoré sa dobre udržuje. Teda s minimom zvislých profilov.

Takzvané polrámové alebo priamo bezrámové. Na trhu sú aj sprchové kúty, ktoré majú šikovný mechanizmus na odklápanie skla dverí. Odklonením dverného krídla sa pri údržbe jednoducho dostaneš aj do inak neprístupných miest.

Zanesené vane a sprchové vaničky spriechodníš prípravkami na báze hydroxidu sodného. Tu však pozor: dávkuj malé množstvo a preferuj tekutú formu. Prípravok pomaly naberaj lyžicou alebo opatrne vlej. Granulát vo veľkom množstve naopak odtok upchá, vytvorí sa nepriepustný zlepenec. Dávaj si tiež pozor, aby si nepoškodil chrómové časti!

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie